HaberlerGündemHastane raporuna göre şehit savcının vücudundan 10 kurşun çıktı

Hastane raporuna göre şehit savcının vücudundan 10 kurşun çıktı

İstanbul Adalet Sarayı'nda DHKP-C terör örgütü militanlarınca rehin alındıktan sonra öldürülen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın vücudunda hastane raporuna göre 10 kurşun çıktığı belirtildi.

Hastane raporuna göre şehit savcının vücudundan 10 kurşun çıktı

Zaman gazetesinde çıkan habere göre, 3 dakikada bitmesi gerekirken 25 dakika süren kurtarma operasyonuyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Haberde, Florence Nightingale Hastanesi’nin hazırladığı raporda şehit Savcı Kiraz’ın vücuduna 5 değil 10 kurşun isabet edildiğini belirten resmi rapora yer verildi.

Hastaneye geldiğinde hayati fonksiyonu bulunmayan Kiraz’ın vücudunun önünde ve arkada kurşun yaraları belirlendi. Uzmanların, savcının iki ateş arasında kaldığı yönündeki yorumu da haberde ifade edildi.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki odasında terör örgütü DHKP-C militanları tarafından rehin alınan ve tartışmalara sebep olan operasyonun ardından şehit olan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın kaldırıldığı hastanenin raporu ortaya çıktı. Olayın ardından en yetkili makamlar, Kiraz’ın vücuduna 5 kurşun isabet ettiğini ve ameliyata alındığını açıklamıştı.

Zaman gazetesinin ulaştığı ve Florence Nightingale Hastanesi uzman hekimlerince düzenlenen adli rapora göre Savcı Kiraz’ın vücudunda çeşitli bölgelere isabet eden 10 kurşun yarası bulunuyor. Raporda, Kiraz’ın baş bölgesinden 3 kurşun yarası olduğu, göğüs bölgesine 6, diz üstüne 1 kurşun isabet ettiği bilgisi yer alıyor. Bu bilgiler hedef gözetilmeksizin atış yapıldığını ve savcının iki ateş altında kaldığını gösteriyor.

Gazetenin haberine göre raporda, özellikle göğüs bölgesindeki yaralanmalar dikkat çekiyor. Buna göre savcı, sol diyafram bölgesi ve kalbin üstünden vurulmuş. Raporda ayrıca ‘sağ omuz ön yüzünde 1, sağ omuz arka yüzde 2 kurşun girişi tespit edilmiştir’ kısmı önemli bir detay olarak öne çıkıyor. Rapora göre Savcı Kiraz, çatışma sırasında, vücudunun aynı bölgesinden, hem karşıdan hem de arkadan kurşun yarası almış. Bu tespit ve savcının kafa bölgesi dışında, vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı kurşunlar, teröristlerce kalkan olarak kullanıldığı iddialarını güçlendiriyor. Kafadaki yaralara dair ‘sol parlatel ve sol masloit giriş çıkış’ ifadeleri yer alıyor. Bitişik atışla ilgili bir tespit bu raporlarda yok.

KURŞUN DEĞMEYEN YER KALMAMIŞ

10 kurşundan 7 tanesinin göğüs ve bacaklarda bulunması adli raporda “Sağ göğüste 1, sol köprücük kemiği altında kalp hemen üstünde 1, sol diyafram bölgesinde 1, sağ omuz ön yüzünde 1, sağ omuz arka yüzde 2, sol diz üstünde 1, kafa bölgesinde 3 adet kurşun girişi (toplam 10 adet) tespit edilmiştir.” şeklinde anlatılıyor. Rapor, savcının vücudunun neredeyse her bölgesinde kurşun olduğunu, bunlardan birinin de diz bölgesinde görüldüğünü ortaya koyuyor. Sol diz kapağının yaklaşık bir santim üstünde tespit edilen kurşun, teröristlerin neden bu bölgeyi hedef aldığına ilişkin soru işaretlerine yol açıyor.

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, olay gecesi, Savcı Kiraz’ın 5 kurşun yarasıyla yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı yönünde açıklama yapmıştı. Gazetenin haberine göre rapor bunu doğrulamıyor. Buna göre Savcı Mehmet Selim Kiraz, adliyeye en yakın sağlık kurumu olan Florence Nightingale Hastanesi’ne getirildiğinde bilinci kapalıydı, solunum ve kalbi durmuştu. Tansiyon ve nabız atışlarına ilişkin veriler yoktu. Uzman hekimlerin hazırladığı raporda beyin ölümünün gerçekleştiğine yönelik bulgular yer alıyor. Kiraz’ın hastaneye getirildiğinde göz bebeğinin genişlediği ve ışığa cevap vermediği de bu durumu destekleyen en önemli tespit olarak öne çıktı.

OPERASYONDAN 29 DAKİKA SONRA GELDİ

2 sayfalık adli raporda ameliyata alınana kadar Savcı Mehmet Selim Kiraz’a kalp ve solunum desteğinin devam ettirildiği, ancak tüm müdahalelere rağmen canlandırma emaresi göstermediği kaydedildi. Bütün hayati fonksiyonların durduğunu gösteren raporda muayene saati olarak 20.56 ibaresi not düşüldü. Bu saat operasyonun başlatıldığı 20.27’den yaklaşık 29 dakika sonrasını işaret ediyor. Dün Zaman, kurtarma operasyonundaki skandalları yayınlarken, 3 dakikada bitmesi gereken operasyonun 20-25 dakika sürdüğünü ortaya çıkartmıştı. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER