HaberlerGündemDÜZELTME-AYM, 7 yıllık işçi alacağı davasında 8 bin 650 TL tazminat kararı verdi

DÜZELTME-AYM, 7 yıllık işçi alacağı davasında 8 bin 650 TL tazminat kararı verdi

Sayın Abonemiz; 'Anayasa Mahkemesi, işçi alacağı davasında milyonluk tazminat kararı verdi' başlığı ile servis ettiğimiz haberde sehven 'milyon' ifadesi kullanılmıştır. Doğrusu 'bin' olacaktır. Haberi düzenleyip yeniden servis ediyoruz....

DÜZELTME-AYM, 7 yıllık işçi alacağı davasında 8 bin 650 TL tazminat kararı verdi
Sayın Abonemiz; 'Anayasa Mahkemesi, işçi alacağı davasında milyonluk tazminat kararı verdi' başlığı ile servis ettiğimiz haberde sehven 'milyon' ifadesi kullanılmıştır. Doğrusu 'bin' olacaktır. Haberi düzenleyip yeniden servis ediyoruz.


Anayasa Mahkemesi (AYM), işçi alacakları nedeni ile 2008’de açılan davanın halen devam ettiği gerekçesi ile başvurucuya tazminat ödenmesine karar verdi. Gerekçeli kararda, manevi zararları karşılığında başvurucuya 8 bin 650 TL manevi tazminat ödenmesi gerektiğine hükmedildi.

Ö.B. isimli işçinin AYM’ye yaptığı bireysel başvuruda; 27 Şubat 2008’de Kızıltepe 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne iş mahkemesi sıfatıyla açtığı işçi alacaklarının ödenmesi davasında, makul sürede yargılama yapılmadığını, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek tazminat talebinde bulundu.

Başvuru ile ilgili gerekçeli kararda Ö.B.’nın 2008’de açtığı davanın halen devam etmekte olduğu vurgulandı. Gerekçeli kararda ayrıca, başvuruya konu iş hukukuna dayalı alacak davasında hukuki meselenin çözümündeki güçlük, maddi olayların karmaşıklığı, delillerin toplanmasında karşılaşılan engeller, taraf sayısı gibi kriterler dikkate alındığında karmaşık olmaktan uzak olduğu ifade edildi.

8 BİN 650 TL MANEVİ TAZMİNAT

Başvurucunun tutum ve davranışlarıyla ve usuli haklarını kullanırken özensiz davranmasıyla yargılamanın uzamasına önemli ölçüde sebep olmadığının da belirtildiği gerekçeli kararda, “Anılan davanın başvurucu açısından taşıdığı değer ve başvurucunun davadaki menfaati dikkate alındığında, somut başvuru açısından farklı bir karar verilmesini gerektirecek bir yön bulunmadığı ve söz konusu yaklaşık 7 yıllık yargılama sürecinde makul olmayan bir gecikmenin olduğu sonucuna varılmıştır. Başvurucunun Anayasa'nın 36. maddesinde güvence altına alınan makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

Gerekçeli kararda ayrıca, yaklaşık 7 yıllık yargılama süresi nazara alındığında, yargılama faaliyetinin uzunluğu sebebiyle, yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında başvurucuya 8 bin 650 TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasının kabul edilebilir olduğuna karar veren AYM, Anayasa'nın 36. maddesinde güvence altına alınan makul sürede yargılanma hakkının da ihlal edildiği sonucuna hükmetti. Başvurucuya 8 bin 650 TL tazminat ödenmesine karar veren AYM, kararın bir örneğinin Kızıltepe 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderilmesine oy birliği ile karar verdi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER