HaberlerGündemDoğu'nun ilk, Türkiye'nin 5. bayan üroloji uzmanı Erzurum'da göreve başladı

Doğu'nun ilk, Türkiye'nin 5. bayan üroloji uzmanı Erzurum'da göreve başladı

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (BEAH) 'Doğu'nun ilk, Türkiye’nin beşinci kadın üroloji uzmanı' göreve başladı. Üroloji üzerine uzmanlık eğitimini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayan Dr. Nursen...

Doğu'nun ilk, Türkiye'nin 5. bayan üroloji uzmanı Erzurum'da göreve başladı
Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (BEAH) 'Doğu'nun ilk, Türkiye’nin beşinci kadın üroloji uzmanı' göreve başladı.

Üroloji üzerine uzmanlık eğitimini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayan Dr. Nursen Atasoy, ürolojinin, erkek genital sisteminden dolayı erkek hakimiyetinde kalmış bir branş olduğunu belirterek, “Ürolojiye kadın doktorlarının ilgisiz kalmasının nedeni, erkek cinsel organının bu grubun içinde yer alması. Bu ürkütücü nokta olmuş. Kadın doktorları uzaklaştırmış. Oysa üroloji benim için hiçbir zaman çekineceğim bir bölüm olmadı. İşin içinde cerrahi olduğundan zorlukla karşılaştım ama ürolojinin benim için ekstra zorluğu olmadı. Asistanlığımda da hiçbir zorlukla karşılaşmadım, ne hocalarım açısından ne de arkadaşlarım tarafından." dedi.

Kadın üroloğun hem meslektaşları hem de erkek hastalar tarafından kesinlikle benimseneceğini ifade eden Atasoy, şöyle konuştu: “Üroloji ayıp bir şeyin yapıldığı yer değil. Bu bölümün içine hiç kimse girmediği için ne olup olmadığı konusunda fikirleri yok bence. Bunu halka çok iyi anlattığımız takdirde kimseye sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Erkek hastalar kapıyı açıp beni karşılarında görünce şaşırıyorlardı. Eğer hekim ağırlığını ortaya koyabiliyorsa bunda hiçbir erkek sorun çıkarmaz. Kimse de çıkarmadı. Erkek hastaların utanarak geldikleri de olmuştur ama burada hekimin duruşu önemli. Çok cesur olması ve rahatsızlığını net olarak sorması lazım. Eğer hekim ciddi olursa karşısındaki hasta da cesur olur ve bütün sırlarını anlatabilir.Ürolojinin alanına giren hastalıkları olan hastalar var ama başka branşlara gidiyorlar. Özellikle belirtmem gereken bir konu var üroloji sadece erkeklere yönelik bir branş değil bayan hastalarımız da var ama ürolojiyi erkek branşı olarak gördükleri için mevcut hastalıklarını ürolojiye giderek değil de kadın doğum uzmanına giderek çözmeye çalışıyorlar.Bu çok yanlış bayanlarda oluşan idrar kaçırma veya benzeri hastalıkların tedavisi anca bir ürolog desteği ile giderilebilir.Rahatsızlıkları ile ilgili ilaçlarını da anca bir ürolog bilir ve yazar ben bu konuda bayanlara buradan bilgileri olsun diye söylüyorum; olası bir idrar yolu rahatsızlıklarınızda kadın doğum a değil de mutlaka bir üroloğa görünün, bu sizin için daha doğru ve erken bir tedavi oluşturur. Erzurum benim ilk görev yerim, göreve başladığım günden bu güne hiçbir sıkıntı yaşamadım. Doğu'nun insanı çok anlayışlı ilk görev yerimin burası olmasından açıkçası çok memnun oldum."


İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER