HaberlerGündemDiyarbakır’da ‘Türkiye ve Kürt çözümü’ tartışıldı

Diyarbakır’da ‘Türkiye ve Kürt çözümü’ tartışıldı

Ortadoğu’daki gelişmeler ve Kürt sorunundaki mevcut durum Diyyarbakır’da 'Nasıl bir Ortadoğu, Nasıl bir Türkiye ve Nasıl bir Kürt Çözümü' başlığıyla tartışıldı.

Diyarbakır’da ‘Türkiye ve Kürt çözümü’ tartışıldı

Panele katılan gazeteci Ali Bulaç, gazeteci ve akademisyen Mehmet Altan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ile HDP Milletvekili Altan Tan, Ortadoğu üzerinde küresel tezler, Arap Baharı ve Ortadoğu’da siyasal İslamcı iktidar deneyimleri, yeni Ortadoğu ve Türkiye, yeni Ortadoğu ve Kürtler başlıkları altında konuşmalar yaptılar.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde Kürt siyasetçi Altan Tan’ın organize ettiği program büyük ilgi gördü. Programda konuşan Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, Türkiye'nin Kürt sorunu konusunda ulusal düzeyde kavşak noktasına geldiğini belirterek, "Bu kavşakta arabayı selametle ya düz yola koyacak ya da uçuruma yuvarlayacaktır. Bu arabada Türkler, Kürtler, Araplar ve İranlılar vardır. PKK'nın isyan ve başkaldırısı Ortadoğu'yu, Türkiye'yi, Kürtleri ve Türkleri çok yordu. Bu bölgede Türklerin hakkı ne ise Kürtlerin de hakkı odur. Kürt kimliğinin ifade edilebilmesi için yasal anayasal ne engel varsa kaldırılması gerekir." dedi.

'KÜRT SORUNU KONUSUNDA CEMAAT'E HAKSIZLIK YAPILIYOR'

Panelde soruları cevaplayan Bulaç, Kürt sorunu konusunda Cemaat'e büyük haksızlık yapıldığını belirterek, "Bu konuda Cemaat'e büyük haksızlık yapılıyor. İki büyük toplantı yaptı Erbil ve Abant’ta. Bu toplantılarda anadil dahil konular konuşuldu tartışıldı. Müslüman imanından şüphe etmez ama bilgisinden şüphe eder. Bu konularda görüşler süratle değişime gider ve inkişaf eder. Cemaat konusunda söyleyeceklerim bunlar." diye konuştu.

İki gün önce Konya’da olduğunu anımsatan Bulaç, "Konyalılar, Türkiye’nin kurtuluşunu HDP’nin barajı geçmesine bağlıyor. 400 milletvekili olursa başkanlık sistemi gelir, CHP de kapatılır. Esed gibi yüzde 95 oy da alırlar. Şu an tarih HDP’ye tarihi bir fırsat vermiş durumda." ifadesini kullandı.

'AKP’NİN İSLAMCILIKLA İLGİSİ YOKTUR, VAHŞİ BİR KAPİTALİZM UYGULUYORLAR'

Artık Türkiye’nin itibarını kabul eden tek ülke kalmadığını anlatan Bulaç şöyle devam etti: "Mısır ve Suriye meselesinden anladılar ki Yeni Osmanlıcılıkla bir 400 yıl daha bölgeyi yönetmek istiyor. Bu aslında Türk milliyetçiliğidir. Bu durum daha 100 yıl önce bizi Araplardan kopardı. Bu yüzden AKP’nin İslamcılıkla ilgisi yoktur. İlk dönemde ‘Biz İslamcı değiliz’ dediler. Bunu deklare ettiler. AKP şu an vahşı bir kapitalizm uyguluyor, şehirleri getiri merkezlerine çevirdiler."

TAN: KÜRTLERSİZ YENİ ORTADOĞU KURULAMIYOR

HDP Milletvekili Altan Tan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara gelmeden önce gidip ABD ve Batı ile görüşerek Necmettin Erbakan'ı tasfiye ettiğini belirterek, "Şimdi her gün onları dövüyor." dedi. Kürtlerin Ortadoğu’da uygulanan bu projelerin mazlumu olduğunu belirten Tan, "Yeni Ortadoğu artık Kürtlersiz olmuyor. Ortadoğu’da halklarla birlikte mi yoksa savaşarak mı bir yere varacaklar. Türkiye PKK ve HDP birlikte demokratik yaşamdan bahsediyor. Ama belirsizlikler devam ediyor." sözlerini kaydetti.
 
BEKAROĞLU: İSLAMCILAR YÖNETİME GELDİ, TEKÇİ ANLAYIŞI SÜRDÜRDÜ
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu Türkiye’de İslamcıların yıllardır şikayetçi oldukları tekçi anlayışları iktidara geldiklerinde kendilerinin de yaptığını belirterek, Ortadoğu'daki ülkelerde de iktidara gelen İslamcıların doğru okumayı yapamadıklarını, eski yönetimler ile aynı okumayı yaptıkları için başarılı olamadıklarını belirtti. Bekaroğlu, "Kendilerinden önceki yönetimlerde olduğu gibi devletin okullarını, basınını, paralarını ve kaynaklarını kullanarak bunu yapmaya çalıştılar. Daha özgürlükçü bir yönetim yerine halk beni seçmişse her şeyi yaparım dediler." ifadelerine yer verdi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Aileye yönelik hizmetleri ileri noktaya taşımalıyız"Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Aileye yönelik hizmetleri ileri noktaya taşımalıyız"Diyanet Sen’den öğrenci ve velilere seçmeli ders çağrısıDiyanet Sen’den öğrenci ve velilere seçmeli ders çağrısıTürk Diyanet Vakıf-Sen’den İncil gönderilen aileye Kur’an-ı Kerim hediyesiTürk Diyanet Vakıf-Sen’den İncil gönderilen aileye Kur’an-ı Kerim hediyesiKar yağışı Ağrı’da hayatı durma noktasına getirdiKar yağışı Ağrı’da hayatı durma noktasına getirdiŞanlıurfa'da 8 yıldır aranan cinayet zanlısı yakalandıŞanlıurfa'da 8 yıldır aranan cinayet zanlısı yakalandı
SIRADAKİ HABER