HaberlerGündemDiyarbakır'da belediyelerin elektrik burcu 160 milyon liraya yükseldi

Diyarbakır'da belediyelerin elektrik burcu 160 milyon liraya yükseldi

Elektrik enerjisinin kullanımı ve ödeme bakımından ülkenin en problemli bölgesi olarak kabul edilen Güneydoğu’daki 109 belediyenin ve 3 büyük şehre bağlı köylerin DEDAŞ’a olan elektrik borcu 159.6 milyon liraya ulaştı. Yine bu bölgede...

Diyarbakır'da belediyelerin elektrik burcu 160 milyon liraya yükseldi
Elektrik enerjisinin kullanımı ve ödeme bakımından ülkenin en problemli bölgesi olarak kabul edilen Güneydoğu’daki 109 belediyenin ve 3 büyük şehre bağlı köylerin DEDAŞ’a olan elektrik borcu 159.6 milyon liraya ulaştı. Yine bu bölgede DEDAŞ’ın büyük şehir olmayan 3 ile bağlı köy içme sularında kullanılan elektrikten ötürü 21.2 milyon lira alacağı bulunuyor.

Güneydoğu illerindeki belediyelerin elektrik borcu konusu, yerel seçimler öncesinde DEDAŞ ekiplerinin borcunu ödemeyen bazı belediyelerin elektriğini kesmesi ile gündeme gelmişti. Elektrikleri kesilen belediyeler, önce DEDAŞ’ın özelleştirme sürecinde devletten devraldığı binaları mühürlemek istedi, sonuç alamayınca da borçlarının yapılandırılmasını talep etti. Seçim süreci nedeniyle borç konusu gündemden düşerken, belediyeler birikmiş olan elektrik borçlarını ödeme konusunda yeteri kadar çaba göstermedi. Böyle olunca da 2014 başında 130 milyon lira olan belediyelerin DEDAŞ’a olan elektrik borcu, aradan geçen sürede 159.6 milyon liraya ulaştı.

109 BELEDİYENİN ELEKTRİK BORCU VAR

DEDAŞ kayıtlarına göre bölgedeki 3’ü büyükşehir olmak üzere 6 il ile bu illere bağlı ilçe ve belde belediyeleri dahil toplam 109 belediyenin kuruma elektrik borcu bulunuyor. Belediyelerin borçlarındaki artışta ana unsurların arıtma tesisleri, içme ve kullanma suyu olduğu bildiriliyor.

Bu arada, bölgede büyük şehir olmayan illerdeki köy içme sularından dolayı DEDAŞ’a olan borcun miktarının da 21.2 milyon lira olduğu belirlendi.

DEDAŞ yetkilileri, kendilerinin her gün PUMUM’dan peşin olarak, TETAŞ’tan ise bir ay sonunda ödemek üzere toptan elektik satın aldıkları ve belediye gibi müşterilerine bu elektriği bedeli kullanıldıktan sonra ödenmek üzere sattıklarını, ancak birçok belediyenin elektrik borcunu ödeme konusunda gerekli hassasiyeti göstermediklerinin gözlendiğini bildirdiler.

BELEDİYELERİN ELEKTRİĞİ KESİLEBİLİR

Dicle Bölgesi’ndeki belediye ve köy içme sularından dolayı DEDAŞ’a olan elektrik borcunun toplam 180.8 milyon TL’ye ulaştığını bildiren DEDAŞ yetkilileri, söz konusu bu borçların bir an önce ödenmesini gerektiğine vurgu yaptı. Bu borçların ödenmemesi halinde belediyelerin elektriğinin kesilebileceği uyarısında da bulunan DEDAŞ yetkilileri, hiç istenmemesine rağmen böyle bir gelişmenin halkı zor durumda bırakabileceğini kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER