HaberlerGündemDemir: 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' sözde kaldı

Demir: 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' sözde kaldı

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" denerek hamasi nutukların atıldığını ancak iyileştirilmesi adına hiçbir adım atılmadığını söyledi. Meslek liseleri ve mesleki eğitim...

Demir: 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' sözde kaldı
Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" denerek hamasi nutukların atıldığını ancak iyileştirilmesi adına hiçbir adım atılmadığını söyledi. Meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinin sıkıntılarının gözardı edildiğini belirten Demir, mesleki eğitim merkezlerinin 31 alan ve 153 dal itibariyle ülkenin ara eleman ihtiyacının karşıladığını kaydetti.

Öğretmen atamasının alan üzerinden yapılmasına tepki gösteren Demir, "12 öğrenciye bir sınıf açılabilmesi, mesleki eğitim merkezi kurumlarımızın yeniden gözden geçirilmesini artık zorunlu hale getirmiştir. Sorunun ana konularından birisi, işletmelerdeki mesleki eğitimin gözönüne alınmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı ilin farklı ilçelerinde farklı uygulamalar gözlemlenmektedir. Bu uygulamalar, mevzuat eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü nezdinde hizmet vermekte olan mesleki eğitim merkezleri için halen bağımsız bir yönetmelik bulunmamaktadır." dedi.

BEYDAĞ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ KAPATILIYOR

İzmir'in Beydağ Mesleki Eğitim Merkezi’nde bu yıl yapılan uygulama ile okulda görevli öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşmesine ve mevcut öğrencilerin öğretmensiz kalmasına sebebiyet verileceğini de aktaran Demir, "Beydağ Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan uygulama diğer il ve ilçelerdeki okullarımıza uygulandığı takdirde bu okullarımızın öğretmenlerinin yüzde 80’e yakınının norm fazlası olacağı açıktır. Kiraz Mesleki Eğitim Merkezi’nde 2014-2015 eğitim öğretim yılında 2. ve 3. sınıflarda meslek dersleri, öğrenci sayısı gözetmeksizin açılırken Beydağ Mesleki Eğitim Merkezi’nde 8 kişinin altında kalan meslek gruplarına meslek dersi açılmamıştır. Beydağ İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan Kiraz Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Aydın Ay'dan, iki okuldaki farklı uygulamalar hakkında bir açıklama beklemekteyiz. 15 Temmuz itibariyle yapılan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü değişikliklerinden sonra eğitimde yaşananların nereye varacağı belli değildir. Yapılan uygulamalar, eğitimde hemen her gün yeni sorunların doğmasına neden olmaktadır. Beydağ Mesleki Eğitim Merkezi özelinde yaşanan bu sorun çözülmediği takdirde çırak öğrencilerin kendi alanlarındaki mesleki gelişimlerinin sağlanması için kesin şart olan eğitim öğretim hakkı ellerinden alınmış olacaktır. Bu sürecin sonunda da okulun kapanma riskiyle karşı karşıya bulunduğunun bilinmesine rağmen yapılan uygulamanın sorumluları hakkında gerekli işlemin yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER