HaberlerGündemCumhurbaşkanı Erdoğan: Askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği ( AB) ve Ermeni diasporasının 1915 olaylarına ilişkin durumunu eleştirerek, "Biz askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız. Ermenistan'ın arşivlerinde varsa açsın." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı programında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Barış Zirvesi'nde bir konuşma yaptı.

Erdoğan, AB ve Ermeni diasporasının 1915 olaylarına ilişkin sergilenen tavrı eleştirerek “1915 olayları konusundaki Ermeni iddialarının, öne sürülen rakamlar başta olmak üzere hepsi de dayanaksızdır, mesnetsizdir." ifadelerini kullandı.

1 milyona yakın belge ve bilginin hazır olduğunu belirten Erdoğan, "Şimdi AB'ye tekrar hitap etmek istiyorum. Türkiye'nin arşivlerini açmasını bize nasihat ediyor. Buradan cevap veriyorum; Ey AB, 12 yıl başbakanlık yaptım. Bir yıla yakındır da cumhurbaşkanıyım. Her gittiğim uluslararası toplantıda ve ülkemdeki her toplantıda arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu, bir milyona yakın belge ve bilginin olduğunu her zaman söylüyorum. Ve diyorum ki; Ermenistan'ın arşivlerinde de varsa onlar da açsın. Üçüncü ülkelerde de varsa onlar da açsın. Hatta daha da ileri gidiyorum, biz askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız diyorum." diye konuştu.

Erdoğan şunları söyledi; "Çanakkale Savaşı'nın detaylarını, farklı ihtimallerinin tartışmalarını tarihçilere bırakıyorum. Bizim yöneticiler olarak burada üzerinde durmamız gereken husus, ülkelerimizi yeniden bu tür yıkımlara sürüklemekten nasıl kurtarabileceğimiz olmalıdır." (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Güzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vuruldu
SIRADAKİ HABER