HaberlerGündemCHP İl Başkanı Engin: Sadece erkek olalım, canavar değil

CHP İl Başkanı Engin: Sadece erkek olalım, canavar değil

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’yle ilgili açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, hemcinslerine seslenerek, “Erkek olalım, canavar değil,” dedi. Engin, kadına yönelik şiddetle ilgili düzenlemeler...

CHP İl Başkanı Engin: Sadece erkek olalım, canavar değil
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’yle ilgili açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, hemcinslerine seslenerek, “Erkek olalım, canavar değil,” dedi. Engin, kadına yönelik şiddetle ilgili düzenlemeler için eğitim sistemi, kanunlar ve kolluk kuvvetlerinin yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'de aile içi fiziki şiddete uğrayan kadınların oranı yüzde 34 iken sözlü ve psikolojik şiddete uğrayan kadınların oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu ifade eden Engin, “Yani ülkemizde, her iki aileden birinde kadına şiddet vakası yaşanıyor gerçeğiyle karşı karşıyayız. Daha da vahimi, uygulanan fiziksel şiddetin sonunda birçok kadınımızın hayatını kaybediyor veya kalıcı hasar alıyor olması. Bu olaylara şiddet demek yeterli değil. Kadınlarımızın maruz kaldığı şey, bir katliamla eşdeğerde görülmeli. Yasalarda yapılacak düzenlemelerle kendini savunamayacak bir insana, sırf erkek olduğu için kendisini haklı ve üstün gören birisinin uygulayacağı şiddetin en ağır biçimde cezalandırılması, hiçbir indirime, affa tâbi tutulması gerekmektedir. Elbette ağır cezalar, şiddetin sona ereceği anlamına gelmez ama bu cezaları caydırıcı kılmadığınız sürece tam bir sonuç almamız da mümkün olmayacaktır. Elbette ki bundan önce kadınlarımıza zarar verecek kişilerin, ister ailelerinden isterse dışarıdan olsun, tespit edilir edilmez hem tıbbi hem de adli olarak ciddi bir biçimde takip edilmesi, şiddete eğilimi tespit edildiği takdirde tedavi edilinceye, ıslah oluncaya kadar gerekiyorsa toplumdan izole edilmesi sağlanmalıdır.” diye konuştu.

‘ERKEK ÇOCUKLAR OKULLARDA EĞİTİLMELİ’

Okullarda özellikle erkek çocuklara yönelik, onları her türlü şiddetten uzak tutacak, varsa aileden gelen şiddet eğilimlerini silecek eğitimlere ağırlık verilmesi gerektiğine değinen Ali Engin, “Şiddet kime uygulanırsa uygulansın tasvip etmek mümkün değilken narin, hassas ve duygusal olarak yaratılan kadına uygulanması halindeyse kan dondurucu bir hal almaktadır. Artık bu şiddet karşısında yetersiz kalan eğitim sistemini de yasaları da kolluk kuvvetlerini de yeniden yapılandırmamız kaçınılmazdır. Kadına şiddet sonlansın istiyorsak, çocuklarımızdan başlamalı ve onlara insan sevgisini aşılamalıyız. Bu konuda izlenecek yol için sivil toplum kuruluşları ve özellikle de kadınlarımızın kurduğu derneklerle ortak çalışmak gerekmektedir. Erkekler olarak şunu düşünmemiz gerekli, kucağında şifa, huzur bulduğumuz annemizin bizi şefkatle kucakladığı, âşık olduğumuz kadının ilk elini tuttuğumuz, küçük kızımızı ilk kucağımıza aldığımız günü düşününce, onlara duyulan bu tarifsiz sevgi, bu büyük aşk nasıl olur da bir anda unutulur ve bir anlık öfke, bizi bir canavara çevirebilir? Gelin sadece erkek olalım, canavar değil.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER