HaberlerGündemBaşbakan Davutoğlu: Çevre düzenlemelerine 320 milyon TL harcandı

Başbakan Davutoğlu: Çevre düzenlemelerine 320 milyon TL harcandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, çevreye yaptıkları yatırımın toplamda 320 milyon TL, eski rakamla 320 trilyonluk olduğunu söyledi.Başbakan Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen toplu açılış ve araç dağıtım törenine...

Başbakan Davutoğlu: Çevre düzenlemelerine 320 milyon TL harcandı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, çevreye yaptıkları yatırımın toplamda 320 milyon TL, eski rakamla 320 trilyonluk olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen toplu açılış ve araç dağıtım törenine katıldı. Davutoğlu, törende toplu açılışını yaptıkları 27 atık su tesisi, 2 adet katı atık düzenli depolama tesisi, çevre temizliği hizmeti görecek 92 araç, 26 şehir parkı, ve değişik amaçlı 19 çevre yatırımı için, toplamda 320 milyon TL harcandığını açıkladı. Davutoğlu, "Bugün açılışını yaptığımız 27 atık su tesisi için 253 milyon 976 bin TL harcandı. 2 adet katı atık düzenli depolama tesisine ayırdığımız bütçe de 21 milyon TL. Çevre temizliği hizmeti görecek 92 araç için 16 milyon 688 bin. 26 şehir parkına 11 milyon 182 bin toplamda değişik amaçlı 19 çevre yatırımı için 14 milyon. Toplamda 320 milyon TL eski rakamla 320 trilyonluk açılışı bugün gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

Son derece önemli projeler ile önümüzdeki dönemde daha da artıracaklarını belirten Davutoğlu, 2002 yılında sadece 15 olan katı atık tesis sayısının 77’ye yükselttiklerini bugün ise 79’a çıktığını söyledi. Davutoğlu, "Nüfusumuzun yüzde 70’i artık düzenli atık depolama imkanına kavuşmuş olacak. Bunu inşallah 2017 sonuna kadar yüzde 85’e 2023’e kadar da yüzde 100’e çıkartacağız. Yine bugün bu toplu açılışta değişik yörelerimizdeki 27 atık su tesisini de faaliyete geçireceğiz. Son 12 yılda belediyelerimizin atık sularını arıtma oranını yüzde 100’den de fazla artırdık. 2002 yılında bu imkandan yararlanabilen belediyelerin oranı yüzde 35 iken bugün bu oran yüzde 77’ye ulaştı." ifadelerini kullandı.

Havzalardaki kirlenmeyi ortadan kaldırma konusunda da ciddi bir çaba içerisinde olduklarını belirten Davutoğlu, "Trakya’da Ergene havzasının hepimiz durumunu çok iyi biliyoruz. Ergene havzasının korunması için 3 milyar 200 milyon liralık bir kaynak aktarıldı. Bu kaynakla bütün bu mekanlar, havzalarımız en iyi şekilde korunacak, gelecek nesillere emanet edilecek." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER