HaberlerGündemAhi Evran Üniversitesi'nde sübliminal konulu konferans düzenlendi

Ahi Evran Üniversitesi'nde sübliminal konulu konferans düzenlendi

Ahi Evran Üniversitesi Genç Yöneticiler Topluluğu tarafından 'sübliminal mesajlar ve bilinç altı' konulu konferans düzenlendi.     Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda Necmettin Erbakan Üniversitesi...

Ahi Evran Üniversitesi'nde sübliminal konulu konferans düzenlendi
Ahi Evran Üniversitesi Genç Yöneticiler Topluluğu tarafından 'sübliminal mesajlar ve bilinç altı' konulu konferans düzenlendi.

    Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Ferdi Bişkin'in sunduğu konferansta bilinç altımıza yerleşen ya da yerleştirilmeye çalışılan sübliminal mesajların insan davranışlarında etkisinin olup olmadığı anlatıldı.

    Sübliminal mesajların ilk olarak nasıl olarak ortaya çıktığı, nasıl uygulandığı ve nerelerde uygulanmaya çalışıldığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Ferdi Bişkin, bu durumun ilk olarak 1957 yılında ortaya çıktığı ve genellikle sinema alanında uygulandığını belirtti. Bişkin, insan hafızasının saniyede 24 kare kaydettiğini, 25. kareyi görmediğini, iddialara göre ise insan 25. kareyi bilinç altına gönderdiğini ve kişilerin burada gördüklerine göre hareket etiğini söyledi. Bu tip uygulamaların insanların ve özellikle gençlerin merak duygularından yararlanmak için yapıldığını belirten Yrd. Doç Dr. Ferdi Bişkin, bu tip mesajların dikkatlice izlendikten sonra anca anlaşılabildiğini, normal izlemede gözlerden kaçtığını söyledi.

    Bazı görüntülerin sübliminal mesaj içerdiği konusunda yalan yanlış şeylerin ortaya atıldığını vurgulayan Bişkin, çizgi film, reklam ve bazı popüler dizilerden örnekler vererek durumu değerlendirdi. Gözden kaçırdığımız şeylerin insan bilincini beklenen yönde etkilemediğini ve bilimsel olarak kanıtlanamadığını belirtti.

    Konferans sonunda katılımlarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Ferdi Bişkin'e plaket armağan edildi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER