HaberlerGündem2015 Yılının Kurban Bayramı Namaz Saatleri

2015 Yılının Kurban Bayramı Namaz Saatleri

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurban Bayram namaz vakitlerini açıkladı. Bayram Namaz nasıl kılınıyor? Kayseri kurban bayramı namaz saati, Ankara için kurban bayramı namaz saati, Bursa için kurban bayramı namaz saati ile İl İl Kurban Bayramı Namazı saati 2015 bu sayfada. İşte Kurban Bayramı Mesajları ve 2015 İl İl Kurban Bayramı namaz vakitleri hakkında bilgiler...

2015 Yılının Kurban Bayramı Namaz Saatleri

Kurban Bayramı'nda illerdeki bayram namazı saatleri belli oldu. Kurban Bayramı'na kısa bir zaman kalırken başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye genelinde vatandaşların bayramı huzurlu geçirmeleri için önemler alınıyor. Kurban Bayramı 24 Eylül Perşembe günü bayram namazının kılınmasıyla başlayacak.

İllerdeki bayram namazı saatleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz..

İl İl Kurban Bayramı Namazı Saati 2015 Listesi İçin Tıklayın!

En Güzel Kurban Bayramı Mesajları 2015 İçin Tıklayın!

Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Yazılı-Video ve Bayram namazı Hakkında Tüm Detaylar İçin Tıklayın!
 
Kurban kesmenin önemi nedir?

Kurban nisabına malik olan kimsenin kurban kesmesi vacibtir. Zaruretsiz kurban kesmemek günah olur. Kurban kesmesi vacibken, içindekilerin kurban kesmediği ev, inleyerek, sahibine beddua edip, (Kurban kesmediğin gibi, Cenab-ı Allah sana iyilik yapmayı nasip etmesin!) der. O ev, o yıl belalara duçar kalır. Kurban kesenin evi ise memnun olur, sahibine hayır dua eder. Bu bakımdan kurban kesmeyi bir nimet bilmelidir! Kurban kesen Müslüman, kendini Cehennemden azat etmiş olur.

Ölmüş olan çocuk için de akika kesilir mi?

Kesilirse iyi olur, şefaat etmesine sebep olur.

Akikayı kesmeyip, bedelini fakire tasadduk etmek, akika yerine geçer mi?

Hayır geçmez. Ancak farz olan ilimleri neşreden kurumlara vermek caiz olur. Çünkü akika müstehabdır, ilim neşri ise farzdır. Farz, müstehaba tercih edilir.

Çocuk nimetine karşılık, Allahü teâlâya şükretmek için, kesilen akika hayvanı, çocuk baliğ olduktan sonra da kesilebilir mi?

Evet, kesilebilir. Hatta şefaat etsin diye ölmüş çocuk için yahut yaşlı kimse, kendisi için de kesebilir. Peygamber efendimiz de, kendisi için akika kesmiştir. Bunun için herkesin akika kesmesi çok iyi olur.

Çocukları belalardan, kazalardan korumak maksadıyla, erkek çocuk için, iki akika hayvanı kesmek gerekiyor. Durumu müsait olmayan kimse, bir tane de kesse mahzuru olur mu?

Fakir olan, bir tane de kesebilir. Yahut ileri de bir tane daha kesebilir. Yani ikisini aynı anda kesmesi şart değildir.

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepkiİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepki
SIRADAKİ HABER