HaberlerGündem2 bin 700 Anzak kruvaziyerle Çanakkale'ye geldi

2 bin 700 Anzak kruvaziyerle Çanakkale'ye geldi

Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü dolayısı ile 2 bin 700 Anzak, kruvaziyer gemisiyle Çanakkale'ye geldi. Kırmızı halı ve mehter takımıyla karşılanan Anzaklar, dedelerinin savaştığı Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nu da gezecek.

2 bin 700 Anzak kruvaziyerle Çanakkale'ye geldi
24-25 Nisan'daki törenlere Avustralya ve Yeni Zelandalıların ilgisi büyük. Kota sınırlaması sebebiyle 25 Nisan'daki Anzak Şafak Ayini'ne katılamayan gruplar, başka tarihlerde gelmeye başladı. İlk büyük grup bugün geldi. Avustralya’dan 36 gün önce yola çıktıkları kruvaziyer, saat 07.00 sularında Kepez Liman'ına yanaştı. Burada kırmızı halı döşendi ve mehter takımı, "Çanakkale İçinde" türküsünü çaldı. İngilizce, "Kardeş şehre hoşgeldiniz" yazısının altından geçen Anzakları öğrenciler de, "Hoşgeldiniz." diye karşıladı. Çanakkale'yi beğendiklerini belirten Anzak torunları, Gelibolu'nun Avustralya için önemli bir yer olduğunu söyledi. Kendilerini bekleyen 60 civarında otobüse binerek bugün Truva antik kenti ve Asos'u gezecekler. Yarın da dedelerinin savaştığı Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nu gezdikten sonra İstanbul'a gidecekler. Daha sonra ise Aydın'ın Kuşadası ilçesini gezip Türkiye'den ayrılacaklar. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Tarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması
SIRADAKİ HABER