HaberlerEkonomiYazıcı: İlk 6 ayda 34,93 milyar TL vergi tahsil edildi

Yazıcı: İlk 6 ayda 34,93 milyar TL vergi tahsil edildi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yılın ilk 6 ayında her 100 liralık verginin 20 lirasının gümrük idarelerince toplandığını söyledi.

Yazıcı: İlk 6 ayda 34,93 milyar TL vergi tahsil edildi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yılın ilk 6 ayında her 100 liralık verginin 20 lirasının gümrük idarelerince toplandığını söyledi.

Gümrük idarelerince toplanan vergi miktarları konusunda yazılı açıklama yapan Bakan Yazıcı, gümrük idarelerince 2014 yılı Haziran ayında 5,5 Milyar TL, Ocak-Haziran dönemini kapsayan yılın ilk 6 ayında ise 34,93 milyar TL vergi tahsil edildiğini kaydetti. Yazıcı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için vergi gelirleri büyük önem taşıyor. Devlet harcamalarını, yatırıma ayırdığı kaynakları, ülkenin kalkınması ve hayat standardının yükseltilmesi bağlamında oluşturduğu projeleri, müteşebbislerin faaliyetleri sonucu elde ettikleri kazançlar üzerinden ödedikleri vergilerle karşılar. Vergi varsa, vergi ödeyen varsa hizmet kalitesi yüksektir. Vergi ödeyenler çoğalırsa yatırıma ayrılan kaynaklar da o kadar artar. Türkiye’nin 2014 yılı Haziran ayındaki toplam vergi geliri 24 milyar 758 milyon TL. Bu gelirin 5,5 milyar TL’lik bölümü gümrük idareleri tarafından tahsil edildi. Bu vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı yüzde 22,2 olarak gerçekleşti. Yılın ilk 6 ayını kapsayan Ocak-Haziran döneminde ise gümrük idarelerince 34,93 milyar TL vergi tahsil edilirken, bu vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı yüzde 20,78 olarak gerçekleşti. Bir başka ifadeyle yılın ilk 6 ayında her 100 liralık verginin 20 lirası gümrük idarelerince toplandı."

İLGİLİ HABERLER

Artan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorArtan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira
SIRADAKİ HABER