HaberlerEkonomiUkrayna krizi rubleyi vurdu, dolar 37 rubleye dayandı

Ukrayna krizi rubleyi vurdu, dolar 37 rubleye dayandı

Ukrayna’da tansiyonun yükselmesi ve jeopolitik riskin artması doların 37 rubleye dayanmasına neden oldu.

Ukrayna krizi rubleyi vurdu, dolar 37 rubleye dayandı
Ukrayna’da tansiyonun yükselmesi ve jeopolitik riskin artması doların 37 rubleye dayanmasına neden oldu.

Sabah saatlerinde 26 kapek değerlenen dolar 37,01 rubleden işlem görürken, 30 kapek değerlenen Euro da 48,73 rubleye çıktı.
Dün de dolar 57 kapek, Euro da 68 kapek artış gösterdi.

Yüzde 55 dolar ve yüzde 45 Euro'dan oluşan döviz sepeti de 28 kapek artışla 42,28 rubleye yükseldi.

Rusya Merkez Bankası geçen hafta aldığı kararla ruble koridorunu 7 rubleden 9 rubleye çıkararak daha serbest dolaşıma izin vermişti. Döviz sepeti için oluşturulan bandın alt seviyesi 35,4 üst seviyesi ise 44,4 ruble olarak belirlendi.

Rublenin zayıflamasında uluslar arası piyasalar ve Avrupa’nın enerji talebinde yaşanması muhtemel daralma etkili oluyor. Ural tip petrol fiyatlarının 100 doların altında devam etmesi rubleyi zayıflatıyor.

Rusya borsasında kayıplar ise sürüyor. Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 0,61 kayıpla 1212 puana düşerken, ruble bazlı MICEX endeksi de yüzde 0,2 kayıpla 1420 puana geriledi.

İLGİLİ HABERLER

Adana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyorHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyorAdıyaman Belediyesi esnaf destek paketi başvuruları başladıAdıyaman Belediyesi esnaf destek paketi başvuruları başladıBatman Valisi Şahin’den çiftçilere çağrı: Artık mısır ekimini bırakmamız lazımBatman Valisi Şahin’den çiftçilere çağrı: Artık mısır ekimini bırakmamız lazım
SIRADAKİ HABER