HaberlerEkonomiTÜSİAD Genel Sekreteri: TTİP tarım sektörü için de önemli

TÜSİAD Genel Sekreteri: TTİP tarım sektörü için de önemli

TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Ali Yavan, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (Transatlantic Trade and Investment Partnership-TTİP) Anlaşması’nın tarım sektörü için de önemli olduğunu vurguladı. Yavan, ‘Gıda...

TÜSİAD Genel Sekreteri: TTİP tarım sektörü için de önemli
TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Ali Yavan, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (Transatlantic Trade and Investment Partnership-TTİP) Anlaşması’nın tarım sektörü için de önemli olduğunu vurguladı. Yavan, ‘Gıda Tarım ve Hayvancılık Rekabet Gücü Raporu’nun tanıtım toplantısında TTİP’in muhatapları Avrupa Birliği (AB) ve ABD‘nin dünya üretiminin yüzde 60’ını, ürün ticaretinin yüzde 33’ünü karşıladığını dile getirdi.


Yavan, “AB ile Gümrük Birliği bağı olan, ABD ile 20 milyar dolar ticareti bulunan ülkemizin konuyu yakından takip etmesi, anlaşma ve görüşmelerde yer almayı talep etmesi doğaldır. Öte yandan tartışmaların somut bir zeminde yürümesi adına bir etki analizi çalışmasının zamanlıca yapılmasının kıymetli katkılar sunacağını vurgulamalıyım. “ dedi.


Zafer Ali Yavan, şöyle devam etti:

“Tüm bu olaylar karşısında ülkemizin bu sektörde rekabet gücünü korumaya ve geliştirmeye yönelik politikaların geliştirilmesi bütüncül bir anlayışı gerektirmektedir. BGıda, Tarım ve Hayvancılık Rekabet Gücü çalışması böylesi bir anlayış dahilinde hazırlanmış olup bu alanda uygulamalara ve tartışmalara katkı sunmayı hedeflemektedir. Söz konusu çalışma, sektörün tüm katmanlarını inceleyerek gıda güvenliği, gıda güvenilirliği, tarımsal alanlar ve yönetişim dahil önde gelen hususlara ışık tutmayı hedeflemektedir. Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayiler Çalışma Grubu önderliğinde yürütülen bu çalışmaya katılım yoğundur. Bu çerçevede sektörel derneklerle istişare toplantıları yapılmış; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelinmiş ve diğer paydaşlarla birebir görüşmelerde bulunulmuştur. Bu süreç içerisinde rapora katkı sunan tüm taraflara teşekkür etmeliyim.”

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER