HaberlerEkonomiTÜRSAB: Kaçak tura katılan adedi 500 bini bulacak

TÜRSAB: Kaçak tura katılan adedi 500 bini bulacak

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) Kaçak Tur Raporu’na göre bu sene kaçak tura katılanların adedi bu sene 500 bini bulacak. Bu rakam geçen sene 350-400 bindi.

TÜRSAB: Kaçak tura katılan adedi 500 bini bulacak
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) Kaçak Tur Raporu’na göre bu sene kaçak tura katılanların adedi bu sene 500 bini bulacak. Bu rakam geçen sene 350-400 bindi.


Kanun gereği acentelerin tamamı TÜRSAB’a üye olmalı. Bu acentelerden yararlananların hakları hukuken korunuyor. Üye olmayan acenteler de sözlerinin ardında duramıyor ve mağdur ediyor. Herhangi bir teminatı olmayan kaçak turların ekonomiye maliyeti 850 milyon lirayı bulurken, tatilcinin can ve malı da tehdit altında. TÜRSAB, kaçak turlara karşı kampanya başlattı. Kimi web ortamlarından bu gibi tur satanları belirlemek için bir birimi devreye aldı.


Belgesiz, kaçak ve denetimsiz turlardan yararlananların herhangi bir olumsuzluk durumunda mağdur olacağını dile getiren TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Kaçak çalışan bu şirketler ve insan hayatını hiçe sayan turlar tertip ediyor. Belgesiz seyahat acenteliği sektörde haksız rekabet yaratırken, diğer yandan da denetimsizlik nedeniyle can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Vatandaş sadece fiyata bakarak değil, sigortalanmış ve hak iddia edebileceği tatil seçmeli. Kaçak tur kayıtlı turlardan günde 20 ila 100 lira ucuza geliyor. Bu kadar fark için tatil zehir olmasın.” uyarısında bulundu.


Kanuna göre tüm seyahat acenteleri TÜRSAB üyesi olmanın yanı sıra paket tur satarken tatil sigortası yapmak durumunda. Türkiye’de paket tur harcamaları 2013’te 1,2 milyar lira iken 2014’ü toplam 1,5 milyar lira ile tamamlayacak.

Kaçak Tur Raporu’nda mağdur olmamak için alınabilecek tedbirler şöyle sıralanıyor:

-Acente belgesi olmayan kişi, kurum ya da şirketler çeşitli turlar düzenliyor ve başta internet sitesi olmak üzere satış yapıyor. Bilmeden bu tür kişi ve kurumların oyununa gelmek istemeyen tatilci acentenin belge numarasını, unvanını mutlaka sormalı. Numara ve acente unvanın doğruluğunu Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB’ın internet sitesinde sorgulamak gerek.
-İnternet sitesi olan ve buradan satış yapan acentelerin TÜRSAB logolarını ve acente numaralarını yayınlayıp yayınlamadığına bakmalı ve yine bakanlık ile TÜRSAB’dan logo ve numaraların kontrol edilmesi gerek.
- Seyahat sigortası poliçeleri sadece TÜRSAB üyesi olan ve Turizm Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş seyahat acenteleri tarafından veriliyor. Tüketicinin bunu talep etmesi gerekiyor. İstenmesine rağmen sigorta poliçesi verilmemesi tur düzenleyicisinin kaçak çalıştığına işaret ediyor. Bu durumda vatandaşın uyanık olması gerekiyor.
- Buna ek olarak, taahhütlerin yerine getirilmemesi veya turu satan şirketin iflası gibi hallerde zorunlu olan sigortaya ek 'seyahat sağlık sigortası' da yaptırmak mümkün. 7 günlük bir yurt içi tatili için 5-6 liraya yaptırılabilen bu sigorta ile tatillerde yaşanabilecek sağlık sorunları ya da kazalara karşı tedbir alınabiliyor. 2013 52 milyon lira seyahat sağlık sigortası toplam prim ile kapanırken, 2014'ün ilk 6 ayında bu kategoride 31 milyon lira prim toplandı bile.28 Temmuz-30 Temmuz tarihlerini kapsayan Ramazan Bayramı için yüz binler yola koyuldu. TÜRSAB, kaçak turlara karşı alarma geçti. Şikayetlerin artmasının ardından kaçak turlara karşı tatilcileri uyarmak ve açıklamalarda bulunmak amacıyla büyük bir reklam kampanyası başlatılıyor. 7 bin 600'e yakın üyesi bulunan TÜRSAB, tatilcilere hem fiyat hem tur satanların güvenliği ile ilgili ikazlar yapıyor.

İstanbul çıkışlı kaçak tur ve acenta fiyatları şöyle:

TUR KAÇAK TUR FİYATI (TL) ACENTA FİYATI (TL)

Çanakkale 60-90 80-120
Uludağ 40-60 90-110
Sapanca 40-60 100-125
Edirne 60-80 90-120
Eskişehir 50-90 100-130
Kaz Dağları-Hafta içi 2 gece 150-300 250-400
Kapadokya- Hafta içi 2 gece 150-200 200-300
Karadeniz- 5 gece 250-450 350-600
GAP- 8 gece 400-750 600-1100


İLGİLİ HABERLER

2021 Yılı Yatırım Programı yayımlandı2021 Yılı Yatırım Programı yayımlandıEğitim-Bir-Sen Van Şubesi: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalıEğitim-Bir-Sen Van Şubesi: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalıMemur ve emekliler en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdaMemur ve emekliler en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdaÜst üste gelen zamlar vatandaşları mağdur ediyorÜst üste gelen zamlar vatandaşları mağdur ediyorVAN TSO: Kapıköy Sınır Kapısı acilen açılmalıVAN TSO: Kapıköy Sınır Kapısı acilen açılmalı
SIRADAKİ HABER