HaberlerEkonomiSezonun ilk kuru üzüm ve inciri açık artırmayla satıldı

Sezonun ilk kuru üzüm ve inciri açık artırmayla satıldı

Tarımsal ürünlerde Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri olan ve Ege Bölgesi’nde 100 bin fazla ailenin geçim kaynağı olan kuru üzüm ve kuru incirde, sezonun ilk ürünleri İzmir Ticaret Borsası'nda (İTB) törenle işlem gördü.

Sezonun ilk kuru üzüm ve inciri açık artırmayla satıldı
Tarımsal ürünlerde Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri olan ve Ege Bölgesi’nde 100 bin fazla ailenin geçim kaynağı olan kuru üzüm ve kuru incirde, sezonun ilk ürünleri İzmir Ticaret Borsası'nda (İTB) törenle işlem gördü.

Manisa’nın Alaşehir ilçesi üreticilerinden Selim Şahin Yaman’ın ürettiği kuru üzüm ile Aydın’ın Nazilli ilçesi üreticilerinden Ali Durdu’nun ürettiği kuru incir, açık artırma ile satışa sunuldu. Ürünlerin 100 kilosu, sembolik olarak kilosu 10 liradan, geri kalanı ise piyasa fiyatından satıldı. Kuru üzümüm kilosunu 105 liradan İTB, kuru incirin kilosunu da 85 liradan Ege İhracatçı Birlikleri satın aldı.

Borsa Üzüm Salonu’nda düzenlenen ‘2014 Yılı İlk Ürün Töreni’nde konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, 2013-2014 sezonu kuru üzüm için sorunlu bir yıl olurken, kuru incirde ise tarihi rekorların yaşandığını belirterek, “Olumsuz iklim koşullarının etkisi ile kuru üzüm rekoltesi geriledi ve hızlı fiyat hareketleri yaşandı. Kısacası kuru üzümde kazananın olmadığı bir sezonu geride bırakıyoruz. Kuru incirde ise üretim ve ihracatta rekor artış yaşandı. Yaklaşık 75 bin ton ihracat gerçekleştirildi, 250 milyon dolar döviz geliri elde edildi.” diye konuştu.

Kestelli, tamamlanmak üzere olan 2013-2014 sezonunda kuru incirde ve kuru üzüm ihracat gelirinin 700 milyon dolarla, geçtiğimiz sezon ile hemen hemen aynı seviyede olduğunu aktardı. İki üründe de 2014-2015 sezonunun hasadının başladığı bilgisini veren Kestelli, “Geleneksel rekolte tahmin çalışmalarını tamamladık. Heyetlerimizin arazi çalışmaları sonucunda, kuru üzümde üretimin 328 bin tona yükselmesini, kuru incirde ise geçen sezon gerçekleşen rekoltenin bir miktar gerisinde, 70 bin ton üretim bekleniyor.” dedi.

Kuru üzüm ve kuru incir için düzenlenen ‘2014 Yılı İlk Ürün Töreni’ne İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ve Mehmet Ali Susam ile üreticiler katıldı.

İLGİLİ HABERLER

Adana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyorHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyorAdıyaman Belediyesi esnaf destek paketi başvuruları başladıAdıyaman Belediyesi esnaf destek paketi başvuruları başladıBatman Valisi Şahin’den çiftçilere çağrı: Artık mısır ekimini bırakmamız lazımBatman Valisi Şahin’den çiftçilere çağrı: Artık mısır ekimini bırakmamız lazım
SIRADAKİ HABER