HaberlerEkonomiSektörel güven Ağustos'ta arttı

Sektörel güven Ağustos'ta arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,4 arttı. Gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Sektörel güven Ağustos'ta arttı
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,4 arttı. Gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Temmuz ayında 97,2 olan hizmet sektörü güven endeksi, Ağustos ayında 98,6 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son 3 aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve son 3 aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu endeksi yüzde 2,8 ve hizmetlere olan talep endeksi yüzde 3,1 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 1,2 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,5 arttı. Temmuz ayında 103,4 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Ağustos ayında 103,8 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; son 3 aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını ve mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 1,5 ve mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 1,9 artarken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 1,8 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3 arttı. Bir önceki ayda 79,2 olan inşaat sektörü güven endeksi, Ağustos ayında 81,6 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 2,7 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 3,3 arttı.

İLGİLİ HABERLER

​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurdu​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurduTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdüTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdüDemirdeki yüzde 120'lik artış, satışta yüzde 80 oranında düşüşe yol açtıDemirdeki yüzde 120'lik artış, satışta yüzde 80 oranında düşüşe yol açtıBuğday pazarında sessizlik hâkimBuğday pazarında sessizlik hâkimAğrı'da ki altın ve gümüş rezervi için ilk temel atıldıAğrı'da ki altın ve gümüş rezervi için ilk temel atıldı
SIRADAKİ HABER