HaberlerEkonomiSabuncu: Rusya'da 13 olan Türk otomotiv yan sanayici sayısı 30'a çıkacak

Sabuncu: Rusya'da 13 olan Türk otomotiv yan sanayici sayısı 30'a çıkacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Rusya Federasyonunda 13 olan Türk Otomotiv Yan Sanayi yatırımcı sayısının önümüzdeki beş yılda 30’a çıkacağını beklediğini söyledi.

Sabuncu: Rusya'da 13 olan Türk otomotiv yan sanayici sayısı 30'a çıkacak
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Rusya Federasyonunda 13 olan Türk Otomotiv Yan Sanayi yatırımcı sayısının önümüzdeki beş yılda 30’a çıkacağını beklediğini söyledi.

OİB organizasyonuyla, Rusya’da düzenlenen MIMS Automechanika Fuarı’nda Türkiye standında milli katılım ile 56 otomotiv yan sanayi firması yer aldı. Fuarda yakıt transfer hatlarından fren sistemlerine, debriyaj setlerinden hava süspansiyon sistemlerine, motor yataklarından güvenlik setine kadar çeşitli ürün gruplarını sergileyen Türk firmaları, Rus markalarıyla gerçekleştirdikleri ikili görüşmelerde işbirliği ve yatırım fırsatlarını masaya yatırdı. Türkiye ayrıca 13 milli katılım standının yer aldığı fuarda en başarılı milli katılım ödülünün de sahibi oldu.

30 TÜRK FİRMASI RUSYA’DA ÜRETİM YAPACAK

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Rusya Federasyonu’nun hedeflerini Türk otomotiv endüstrisinin globalleşmesi ve ihracatını artırabilmesi için çok önemsediklerini kaydetti. Sabuncu, “Halen bu ülkede 13 firmamız yatırım yapmış durumda. Bu sayının önümüzdeki beş yılda 30 adede ulaşacağını tahmin ediyoruz. Katıldığımız fuarlar ve ticari heyetler çerçevesinde birçok firmamızın bu yöndeki girişimlerini ve işbirliği görüşmelerini gözlemliyoruz. Ruslar Türk otomotiv sanayinin kalitesine ve becerisine güveniyor. Mutlaka orada olmamızı istiyorlar.” dedi.

Sabuncu, Rusya Federasyonu’nun son dönemlerdeki Ukrayna ile siyasi gelişmelerden dolayı AB ülkeleri ve ABD ile arasındaki ticari ilişkilerin gerilmesinin Türk otomotiv endüstrisine avantaj sağlayabileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya yan sanayi, ana sanayi ile tamamen entegre olmuş durumda. Halen yan sanayi üretiminin büyük bir bölümü bu üreticiler tarafından yapılmakta. Rus hükümeti yabancı tedarikçileri yurtiçinde üretim yapmaya teşvik etmek için çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Rusya yan sanayi firmaları sayı olarak az olduğu gibi, ayrıca büyük bir bölümü, Sovyetler zamanından kalma ekipman ve sistemlerle üretim yapmaktadır. Bu şirketlerin şimdiye kadar ayakta durmalarının nedeni ana sanayinin alternatifinin olmamasıydı. Dolayısıyla Rus hükümeti, uluslararası kalite standartlarında üretim yapan yan sanayinin gelişmesini istiyor. Tüm bunlar kalitesini kanıtlayan Türk otomotiv yan sanayi için fırsat.”

Türk heyeti ayrıca Rusya Federasyonu’nun en büyük hafif ticari araç ve otobüs üreticisi GAZ Group Satınalma Direktörü Alexander Vasiliev ve ülkenin en büyük kamyon üreticisi KAMAZ’ın Satınalma Direktörü Rustam Shamsutdinov başta olmak üzere birçok üst düzey yönetici ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Özellikle GAZ yöneticileri Türk firmaları tesislerine davet ederek iki tarafın da işbirliğinden olumlu sonuçlar elde edeceğine dikkat çektiler. Türk firmaların GAZ’ın daveti üzerine önümüzdeki günlerde yeniden bu ülkeyi ziyaret etmesi planlanıyor.

İLGİLİ HABERLER

Çiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurdu​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurduTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdüTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdü
SIRADAKİ HABER