HaberlerEkonomiRusya’nın dış ticaret hacmi yüzde 30,1 geriledi

Rusya’nın dış ticaret hacmi yüzde 30,1 geriledi

Rusya Federal İstatistik Servisi’nin (Rosstat) verilerine göre Rusya’nın dış ticaret hacmi Ocak-Şubat aylarında yüzde 30,1 gerileyerek 83,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Rusya’nın dış ticaret hacmi yüzde 30,1 geriledi

Rusya’nın toplam ithalatı yüzde 37,6 kayıpla 25,7 milyar dolara gerilerken, ihracatı ise yüzde 23,8 düşüşle 57,6 milyar dolara indi. Rusya’nın ticaret fazlasının iki ay için 31,9 milyar dolar olarak gerçekleşmesi olumlu bulundu. Rusya’nın 2014’ün ilk iki ayında da ticaret fazlası aynı seviyede idi.

Rusya’nın Avrupa Birliği ülkeleri ile toplam ticaret hacmi iki aylık dönemde yüzde 34,3 gerileyerek 38,2 milyar dolara geriledi. Avrupa’da ticari ilişkiler en fazla yüzde 48,9 ile Polonya, yüzde 51,9 ile İngiltere ve yüzde 42,6 ile de Fransa’yla geriledi.

Rusya’nın ABD ile ticaret hacmi iki aylık dönemde sadece yüzde 6,4 düştü. Rusya’nın eski Sovyet ülkeleri ile ticareti ise bu dönemde artış gösterdi.

Rusya’nın petrol ve doğalgaz gelirleri yüzde 40 civarında gerileyerek 22,4 milyar dolara düştü.

Rusya’nın ambargo nedeni ile gıda ithalatı iki aylık dönemde yüzde 42,5 gerileyerek 3,7 milyar dolar seviyesinde kaldı. Kırmızı et ithalatı yüzde 55,6, tavuk yüzde 44,5, balık yüzde 56,2, tereyağı yüzde 69 ve peynir ithalatı da yüzde 60,6 geriledi. İthalatı artan gıda ürünü ise elma ve ayçiçek yağı oldu. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Çiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurdu​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurduTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdüTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdü
SIRADAKİ HABER