HaberlerEkonomiPolitika faizini sabit tutan Merkez, borç vermede 75 puan indirime gitti

Politika faizini sabit tutan Merkez, borç vermede 75 puan indirime gitti

Bir hafta vadeli repo ihale faizi (yüzde 8,25) ile borçlanma faiz oranını (yüzde 7,5) sabit tutan Merkez Bankası, gecelik uyguladığı faiz oranlarında 75 baz puan indirime gitti. Sıkı duruşunu sürdüreceğini vurgulayan para otoritesi, gıda fiyatlarındaki yüksek seyre rağmen, kredi büyümesinin makul seviyede olduğunu, yurt içi talebin ılımlı seyrettiğini, döviz kurunun enflasyon üzerindeki olumsuz yansımalarının kademeli olarak azaldığını belirterek, bu çerçevede 'kısa vadeli faizlerdeki mevcut dur

Politika faizini sabit tutan Merkez, borç vermede 75 puan indirime gitti
Bir hafta vadeli repo ihale faizi (yüzde 8,25) ile borçlanma faiz oranını (yüzde 7,5) sabit tutan Merkez Bankası, gecelik uyguladığı faiz oranlarında 75 baz puan indirime gitti. Sıkı duruşunu sürdüreceğini vurgulayan para otoritesi, gıda fiyatlarındaki yüksek seyre rağmen, kredi büyümesinin makul seviyede olduğunu, yurt içi talebin ılımlı seyrettiğini, döviz kurunun enflasyon üzerindeki olumsuz yansımalarının kademeli olarak azaldığını belirterek, bu çerçevede 'kısa vadeli faizlerdeki mevcut duruşun daha simetrik bir faiz koridoru içinde sürdürülmesine karar verdiğini' ifade etti.

Para Politikası Kurulu (Kurul) toplantısında alınan kararlar açıklandı. Kurul, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar verdi:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 12’den yüzde 11,25’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5’ten yüzde 10,75’e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmuştur.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 oranında sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı yüzde 13,5’ten yüzde 12,75’e indirilmiştir."

Söz konusu kararları almasında etkili olan gelişmeleri de açıklayan Kurul, ilk olarak kredi büyümesinin makul seviyelerde seyrettiğini aktardı. Buna bağlı yurt içi talebin ılımlı eğilimini sürdürdüğünü, döviz kurundaki gelişmelerinde enflasyon üzerindeki olumsuz yansımalarının kademeli olarak azaldığını vurguladı. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebi ılımlı bir eğilim sergilemektedir. Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları kademeli olarak azalmaktadır. Öte yandan, gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Kurul, bu çerçevede kuraklığın ve jeopolitik risklerin enflasyon görünümü üzerindeki etkilerini de ele almıştır.

Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, kısa vadeli faizlerdeki mevcut duruşun daha simetrik bir faiz koridoru içinde sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

İLGİLİ HABERLER

Çiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurdu​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurduTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdüTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdü
SIRADAKİ HABER