HaberlerEkonomiPlan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Maliye Bakanlığı'nı uyardı

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Maliye Bakanlığı'nı uyardı

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber, Maliye Bakanlığı'nın vergi toplamada harcadığı çabanın dörtte birini harcamalar konusunda da göstermesi gerektiğini söyledi. Eskiden Maliye Bakanlıkları döneminde her kurumun bir saymanının...

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Maliye Bakanlığı'nı uyardı
Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber, Maliye Bakanlığı'nın vergi toplamada harcadığı çabanın dörtte birini harcamalar konusunda da göstermesi gerektiğini söyledi. Eskiden Maliye Bakanlıkları döneminde her kurumun bir saymanının olduğunu dile getiren Berber, "Harcamalar konusunda Maliye Bakanlığı ciddi denetime tutulurdu. Bakanlığı bu konuda, yeterli tedbirleri almaya davet ediyorum." dedi.

Berber, Maliye Bakanlığı'nın 2015 Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, kendisinin de eski bir bürokrat olduğunu hatırlatarak, "Gayrimenkul kiralamaları, araç kiralamaları konusunda tasarruf yapılabilir. Harcama kalemlerini masaya yatırsak... Biz alacaklarımızın listesini bütçede yapıyoruz. Ama siz bütçe yaparken denetleme yapsanız bile, harcama kısmında sıkı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Çok tasarruf edecek alanımızın olduğunu düşünüyorum. Vergilerin nasıl toplandığını verenlerin de hangi şartlar verdiğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Berber, konuşmasında Vergi Usül Kanunu’nun da 1961 yılında çıkarıldığına dikkat çekerek, yasanın yenilenmesi noktasında muhalefet milletvekillerinden destek istedi.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER