HaberlerEkonomiPandemi döneminde esnaf ve halk zor günler geçiriyor

Pandemi döneminde esnaf ve halk zor günler geçiriyor

Coronavirus (Covid-19) salgınının esnaf ve halkta meydana getirdiği ekonomik problemlergün geçtikçe artıyor. Bu durumdan hem esnaf ve hem de halk olumsuz etkilenmekte.

Pandemi döneminde esnaf ve halk zor günler geçiriyor

Pandemi dönemindeki ekonomik problemlerden dolayı zor günler geçiren esnaf ve halk, bu duruma devletin el atması gerektiğini, aksi taktirde ekonomik tablonun daha da kötüye gideceğini kaydettiler.

Un, yağ, yumurta gibi gıda ürünler başta olmak üzere gıda ürünlerine yapılan zamlar, maddi durumu elverişli olmayanları daha fazla zor durumda bırakırken, bazıları ekmek fiyatlarının yüksek olması nedeni ile taze ekmek yerine uygun fiyata satıldığı için bayat ekmek almayı tercih ediyor.

Ağrı'da fırın işletmesi olan Osman Akdağ, son aylarda un fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle, ekmek fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Yapılan zamların halkın alım gücünü azalttığını belirten Akdağ, maddi gücü yetersiz olan aileler için askıda ekmek uygulaması başlattıklarını söyledi.

Akdağ, bazı ailelerin ise bayat ekmek tercihinde bulunduklarını, fiyatı 1,25 TL olan taze ekmek yerine fiyatı 50 ila 70 kuruş arasında değişen bayat ekmeği almak zorunda kaldıklarını belirtti.

"İnsanların tercihi maddi sıkıntılardan dolayı bayat ekmek oluyor"

"Un fiyatlarındaki artıştan dolayı ciddi manada sıkıntı çekiyoruz" diyen Osman Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

110 TL iken bir torba unun fiyatı şimdi 155 TL ile 180 TL arasına yükseldi. Fırıncılar olarak mağdur durumdayız ve her fırıncının yaklaşık olarak 200-300 bin TL arasında değişen borçları söz konusu. Yakacak, elektrik fiyatı yükselmiş ve bu durumlar bizi mağdur ediyor. Kepeğin çuvalı 40 TL idi şimdi 60 TL olmuş, tonunu 600 TL aldığımız kabuğun tonu şuan 900 TL'ye çıkmış. Üst üste yapılan zamlar bizi zor durumda bırakıyor ve biz de ekmeğe zam yapmak zorunda kalıyoruz. Zam yaptığımızda halkın tepkisi ile karşılaşıyoruz. İnsanların şuanki tercihi bu maddi sıkıntılardan dolayı bayat ekmek oluyor. Çok mağdur olanlar için askıda ekmek uygulamamız mevcut. Bayat ekmek için bir gün sonra gelen vatandaş ekmeği 50 kuruş, 70 kuruşa alıp evine götürüyor.

Halkın ekonomik sorunlar yaşadığının bir diğer göstergesi de mahalle bakkallarının veresiye defterleri. Mahalle bakkallarından alış veriş yapan vatandaşlar, ay sonunda veresiye defterindeki borcun bir miktarını kapattıktan sonra üzerine yine borç ederek alışveriş yapmaya devam ediyor.

Bu tabloyu, "Paramızı tam alamadığımız zaman haliyle toptancıya eksik para vermek zorunda kalıyoruz" sözleri ile özetleyen mahalle bakkalı Metin İdin bu durumun kendilerini zor durumda bıraktığına dikkat çekti.

"Esnaf olarak, ekonomik problemler yaşıyoruz"

Metin İdin, "Pandemi nedeni ile sıkıntılar mevcut, esnaf olarak, vatandaş olarak ekonomik problemler yaşıyoruz. Bu süreçte esnaf olarak veresiye defterimiz kabarmış durumda. Aylıkçı olan müşterilerimiz, ağabeylerimiz var bir ayın borcunu kısmi olarak kapatıp üzerine borç etmeye devam ediyor. Bu hal ciddi manada bizi olumsuz etkiliyor. Paramızı tam alamadığımız zaman haliyle toptancıya eksik para vermek zorunda kalıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yumurtanın kolisi 25 TL, tavuğun kilosu 12 TL"

Şu sıralar hayat pahalılığının arttığını gösteren bir diğer gıda ürünü yumurta. Fiyatlarda yaşanan artıştan dolayı artık vatandaşların son tercihleri arasında yer alan gıda ürünündeki bu yükselişin sebebini net olarak bilinmemesine rağmen vatandaşı olumsuz etkilediği kadar esnafı da olumsuz etkilemekte.

Fiyatların yükselmesi nedeni ile halkın alım gücünün düştüğüne işaret eden şarküteri mağaza sorumlusu Mehmet Ali Atalay, "Şu an yumurtanın kolisi 25 TL, tavuğun kilosu ise 12 TL'den başlıyor. Yumurtadaki artışın sebeplerini bilmiyoruz ama ister istemez bu tablo bizi olumsuz etkiliyor, çünkü satışlar düşüyor. Vatandaşın alım gücü zamlar karşısında azalınca bizde satış noktasında problem yaşıyoruz. Ama fiyatlar düşerse alım gücü artar bu da bize olumlu yansır. Birkaç ay önce yumurtanın kolisi 10 TL idi birden zamlar oldu, sırasıyla 15, 20, 25 TL oldu." şeklinde konuştu.

Yumurta fiyatları hakkında mikrofon uzattığımız Rıdvan Tandır adlı vatandaş, "Yumurtanın kolisi şuan 25 TL, 4 çocuğum var ama pahalı olduğundan dolayı yumurta alamıyorum. Kirada yaşayan biri olarak gıdaya, yağa ve birçok ürüne gelen zamlar bizi zorda bırakıyor. Bu zamlara müdahale edilmesi gerekiyor." dedi.

Mikrofon uzattığımız Tekin Ergül ise şunları söyledi:

"Tavuk etinin kilosu 12 TL, yumurtanın kolisi 25 TL olmuş. Kış mevsimi başladığından beri eve yumurta almış değiliz, bu fiyatla nasıl alırız. Devletin bunun önüne geçmesi, tedbir alması lazım. Pandemi şartlarını da göz önünde bulundurduğumuzda haliyle sıkıntılarımızın fazlalaştığını söyleyebiliyoruz."

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER