HaberlerEkonomiOPEC Rusya’yı vurdu; dolar 50 ruble, borsa 2009 seviyesine geriledi

OPEC Rusya’yı vurdu; dolar 50 ruble, borsa 2009 seviyesine geriledi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Viyana toplantısından petrol üretiminde kesinti kararı alınmaması Rusya mali piyasalarına olumsuz yansıdı. Dolar 50 rubleye kadar yükselirken, borsa 2009 seviyesine geriledi.Rusya Merkez Bankası’nın...

OPEC Rusya’yı vurdu; dolar 50 ruble, borsa 2009 seviyesine geriledi
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Viyana toplantısından petrol üretiminde kesinti kararı alınmaması Rusya mali piyasalarına olumsuz yansıdı. Dolar 50 rubleye kadar yükselirken, borsa 2009 seviyesine geriledi.

Rusya Merkez Bankası’nın koridor uygulamasını kaldırarak serbest dalgalanmaya bıraktığı ruble hızla değer kaybetti. Serbest piyasada 82 kapek artan dolar 49,47 rubleden işlem görürken, Euro da 77 kapek artışla 61,7 ruble oldu.

Ukrayna krizi nedeni ile yaptırımların başlamasından bu yana eksi yönlü ilerleyen dolar bazlı RTS endeksi sabah saatlerinde yüzde 3,6 daha düşerek 970 puana geriledi. Borsa, böylece Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu. Ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 0,07 artışla 1533 puanı korudu.

OPEC’te üretim kısıtlaması kararı alınamamasının ardından petrol fiyatlarında hızlı düşüş devam ediyor. Brent çıkışlı petrolün varili 72 dolara kadar düştü. Rusya’nın dev petrol şirketi Rosneft’in Başkanı İgor Seçin 2015 ortası ya da sonuna kadar petrol varil fiyatlarının 60 doların da altına inebileceğini söyledi.

Koridor uygulaması nedeni ile rubleyi güçlü tutmak için 70 milyar dolar harcama yapan Rusya Merkez Bankası, rezervlerin korunması için rubleyi serbest dalgalanmaya bırakmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER