HaberlerEkonomiNisan Ayı İhracat Ve İthalat Rakamları

Nisan Ayı İhracat Ve İthalat Rakamları

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Nisan ayı dış ticaret verileriyle ilgili, “Nisan ayı ihracatımız 12.5 milyar dolar, ithalatımız 22.8 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 54.9 oldu” dedi.

Nisan Ayı İhracat Ve İthalat Rakamları
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Nisan ayı dış ticaret verileriyle ilgili, “Nisan ayı ihracatımız 12.5 milyar dolar, ithalatımız 22.8 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 54.9 oldu” dedi.

Ocak-Nisan dönemindeki 4 aylık duruma bakıldığında ihracatın 49.6 milyar dolar, ithalatın 81.6 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 60.7 olduğunu ifade eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Bölgelere göre ihracatımıza baktığımızda resim şu; Nisan ayında yakın ve Ortadoğu dışındaki tüm bölgelere ihracatımızda artış var. AB’ye ihracatımız yüzde 2.8, Kuzey Afrika’ya yüzde 12.1, Sahraaltı Afrika’ya yüzde 24, Kuzey Amerika’ya yüzde 9.1, Güney Amerika’ya yüzde 1.7, Asya’ya yüzde 16.4 artış var” diye konuştu.

Nisan ayında 97 faslın 77’sinde ihracatın artığını ifade eden ve 97 faslın 71’inde ithalatın arttığı açıklayan Bakan Çağlayan, “Yani hem ihracatımız hem de ithalatımızda genele yayılmış bir artış var. Ancak, 2012 Nisan’da 634 milyon dolar olan altın ve mücevher ithalatımızın bu yıl Nisan ayında altın 2.5 milyar dolara yükseldiğini de hatırlatmak isterim, Nisan ayında 45 tondan fazla altın ithalatı yapıldı. Genel ithalatımızda yaşanan 2.5 milyar dolarlık artışın neredeyse 1.8 milyar doları bundan kaynaklanıyor. Buna karşılık altın ihracatımızda da geçen yıla göre 870 milyon dolar gerileme var. Ama altın da ihraç ettiğimiz, ithal ettiğimiz binlerce üründen biri. Onu ayırt etmediğimizi özellikle belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

4 aylık dış ticaret verisi açıklanan Türkiye’nin dışında 20 ülke daha olduğunu söyleyen Çağlayan, “Bunlarda 4 aylık ortalama ihracat artışı yüzde 4.3. Ülkelerin hemen hepsi gelişmekte olan ülkeler. Yani ihracat artışlarının yüksek olmasını beklediğimiz ülkeler. Ama tüm bu ülkelerde ihracat performansında bir zayıflama var. Bunun başlıca sebebi Avrupa. Bizim Türkiye olarak, ilk 4 ayda ihracat artışımız yüzde 3.4. Bizim gibi ihracatının yüzde 40’a yakınını AB’ye yapan bir ülkenin küresel kriz döneminde gösterdiği ihracat performansı hakikaten çok iyi. AB dışında olup da, ihracatında AB’nin payı bizim kadar yüksek ülke bulmanız çok zor. Ama biz bir taraftan Avrupa krizi, bir taraftan Arap Baharı dezavantajlarına rağmen ihracatımızı artırmayı başardık. AB’nin 2013 yılında kendi dışındaki ülkelerden ithalatında yüzde 6 gerileme var. 27 üyeli Birlik’te sadece 5 ülkenin ithalatı artmış durumda. Onlar da Estonya, Letonya, Bulgaristan gibi küçük ekonomiler. Avrupa’da durum büyüme gibi dış ticaret açısından da hiç parlak değil” ifadelerini kullandı.

Çağlayan, Bakanlık ve hükümet olarak Avrupa etkisini minimize etmek için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade ederek şu bilgileri verdi:

“Proaktif politikalar izledik. Pazar çeşitlendirme stratejisi ile son 4 yılda tam olarak 43.6 milyar dolar ek ihracat yaptık. 2013’teki gidişat bizim için bir sürpriz değil. OVP ihracat hedefimiz 158 milyar dolar. Geçen yıllara göre daha düşük bir ihracat artışı olacağı herkes tarafından bekleniyordu. Biz de hükümet olarak planımızı ona göre yaptık. Dünyada durum bu. Gerek mal, gerek hizmet ticareti geçen yıllara göre daha zayıf artış gösteriyor; yıl genelinde de bu durum devam edecek. Son 12 aylık ihracatımız 154.1 milyar dolar ve yıl sonunda OVP hedefi olan 158 milyar dolara ulaşacağız.”

İLGİLİ HABERLER

Memur-Sen Malatya İl Temsilciliği memurlara seyyanen zam yapılmasını istediMemur-Sen Malatya İl Temsilciliği memurlara seyyanen zam yapılmasını istediAğrı'ya 75 milyon TL'lik rüzgâr enerji santrali kurulacakAğrı'ya 75 milyon TL'lik rüzgâr enerji santrali kurulacakAltındaki düşüş devam edecek mi?Altındaki düşüş devam edecek mi?Duvar kağıdında korunma önlemleri için soruşturma yapılacakDuvar kağıdında korunma önlemleri için soruşturma yapılacak2021 Yılı Yatırım Programı yayımlandı2021 Yılı Yatırım Programı yayımlandı
SIRADAKİ HABER