HaberlerEkonomiMTSO Başkanı Coşkun: Türkiye ekonomisi büyümede zorlanıyor

MTSO Başkanı Coşkun: Türkiye ekonomisi büyümede zorlanıyor

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Yaşar Coşkun, Türkiye ekonomisinin büyümede zorlandığını söyledi. Coşkun, Orta Vadeli Program'a göre bu yıl için yüzde 4 olan büyümenin, yüzde 3,3'e çekildiğini kaydetti.MTSO Meclis Başkanı...

MTSO Başkanı Coşkun: Türkiye ekonomisi büyümede zorlanıyor
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Yaşar Coşkun, Türkiye ekonomisinin büyümede zorlandığını söyledi. Coşkun, Orta Vadeli Program'a göre bu yıl için yüzde 4 olan büyümenin, yüzde 3,3'e çekildiğini kaydetti.

MTSO Meclis Başkanı Hayati Dolman başkanlığında, MTSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası'nda düzenlenen meclis toplantısında konuşan Coşkun, Orta Vadeli Program'la ilgili görüşlerini açıkladı: "Geçtiğimiz ay 2015-2017 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program açıklandı. Programa göre büyüme bu yıl için yüzde 4'tü, yüzde 3,3'e çekildi. 2015'te yine yüzde 4 hedefi belirlendi. Enflasyon hedefi bu yıl için yüzde 5,3'tü, yüzde 9,4'e yükseldi. Bir önceki orta vadeli programda, 2014 yılı için kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla 11 bin 277 dolardı, bu yıl için 10 bin 537 dolar olarak revize edildi. Yüzde 6 civarında milli gelirimizde bir azalma söz konusu. Açıklanan verilere baktığımızda hedeflerin tutmadığını, hattâ altında kaldığını görüyoruz. Rakamlar bize, ülkemiz ekonomisinin büyümede zorlandığını gösteriyor.” dedi.

Dünyada yaşanan ekonomik gelişmelere de değinen Yaşar Coşkun, "Amerikan Merkez Bankası FED, 14 Eylül 2012 tarihinden bu yana sürdürdüğü tahvil alım programını 29 Ekim 2014 tarihi itibariyle sonlandırmıştır. Şu anki merak konusu ise faiz oranlarında ne zaman arttırıma gideceği, çünkü FED'in faiz arttırımına ilişkin kararının piyasada yaratacağı dalgalanmaların, önümüzdeki dönemde dış finansman ihtiyacı yüksek ekonomilerden biri olan ülkemiz üzerinde olumsuz yönde etkili olacağını öngörüyorum.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER