HaberlerEkonomiMerkez Bankası Dolara Müdahale Etti

Merkez Bankası Dolara Müdahale Etti

Hızla yükselen Dolara Merkezden müdaahele geldi. Merkez Bankası, günlük döviz satım ihalelerinde, önceden belirlediği miktarı 30 milyon dolara kadar artırabileceğini açıkladı.

Merkez Bankası Dolara Müdahale Etti
Bugün işlem gününe 2,62'nin altına başlayan dolar ilk kez 2,64'ün üzerine kadar çıktı. Doların 2,64'ü aşması sonrasında Merkez Bankası döviz satım ihalelerine ilişkin yeni bir düzenlemeye gitti.

Merkez Bankası, döviz satım ihalelerinde 'yüzde 50 fazlasına' ifadesini '30 milyon ABD doları fazlasına' olarak değiştirdi.

UYGULAMA BUGÜNDEN İTİBAREN

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), döviz satım ihaleleri ile ilgili olarak 27 Şubat 2015 tarihli basın duyurusunda belirtilen 'yüzde 50 fazlasına' ifadesini '30 milyon ABD doları fazlasına' olarak değiştirdi. Değişikliğin bugünden itibaren uygulanmaya başlanacağı açıklandı. Merkez Bankası’ndan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

DÖVİZ ALIM İHALESİ GÜNLÜK BELİRLENECEK

Döviz piyasasındaki koşullara göre döviz satım ihalesi tutarı günlük olarak belirlenecektir.

ASGARİ TUTAR İLAN EDİLECEK

Ertesi günkü ihalenin asgari tutarı saat 17.20’de Reuters CBTQ, Bloomberg CBT Foreign Exchange Auctions ve Anadolu Ajansı DV007 sayfalarından ilan edilecektir.

Aşırı oynaklık nedeniyle gerekli görülen günlerde döviz satım tutarı bir gün önceden ilan edilen asgari tutarın 30 milyon ABD doları fazlasına kadar artırılabilecektir. Satım tutarı mevcut uygulamada olduğu gibi saat 16.30’da aynı sayfalarda duyurulacaktır"

İLGİLİ HABERLER

Yem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyorHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor
SIRADAKİ HABER