HaberlerEkonomiKösemusul: Karasu demiryolu hattı kısa sürede tamamlanacak

Kösemusul: Karasu demiryolu hattı kısa sürede tamamlanacak

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Karasu Limanı ve demiryolu hattının kısa sürede tamamlanacağını belirterek; "Başbakanımız Karasu Limanı’nın 1 yıl içinde, 62 km’lik demiryolunun da 2 yıl içinde bitirileceğinin müjdesini verdi" diye konuştu.

Kösemusul: Karasu demiryolu hattı kısa sürede tamamlanacak
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Karasu Limanı ve demiryolu hattının kısa sürede tamamlanacağını belirterek; "Başbakanımız Karasu Limanı’nın 1 yıl içinde, 62 km’lik demiryolunun da 2 yıl içinde bitirileceğinin müjdesini verdi" diye konuştu.

Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Kösemusul, Sakarya'nın geleceği için Karasu Limanı ve demiryolu hattını çok önemsediklerini her fırsatta ifade ettiklerini söyledi. Hayati olarak gördükleri konuyu daha evvel yurtdışı programında Başbakan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Başbakan Danışmanı Binali Yıldırım ile de görüştüğünü anımsatan Kösemusul şunları kaydetti; "Kendilerinden çalışmanın hız kazanacağı bilgisini almıştım. Başbakanımız Karasu Limanı’nın 1 yıl içinde, 62 km’lik demiryolunun da 2 yıl içinde bitirileceğinin müjdesini Sakarya’da verdi. Her alanda gelişen Sakarya'mız Karasu Limanı ile artık dünyaya açılıyor. Bu şehrimizin geleceğini yönlendirecek çok çok önemli bir haberdir. Demiryolu Hattı ve Karasu Limanı inşallah kısa sürede tamamlanacak. Marka şehir yolunda üretimimiz, istihdamımız, ihracatımız artacak. Sakarya'mız her alanda gelişimini sürdürecek. Gayretle ve kararlı adımlarla bu gelişime hız kazandırmaya devam edeceğiz."

SATSO 28. Meslek Komistesi’nden Meclis Üyesi Ahmet Çubuk ise demiryolu projesinin bir ayağının da SATSO’nun alt tarafından geçtiğini ifade ederek; "Bu proje 1. OSB’nin genişleme alanı ile Hanlı beldesi sınırında yer alıyor ve burada bir istasyon var. Bu istasyon daha önceki planda sadece yolcu taşıma amaçlı yapılmıştı. Biz bu projeyi yapan arkadaşlarla görüştük. Sakarya ve çevresinin aynı zamanda bir sanayi bölgesi olduğunu belirterek buradan yükleme yapılması gerektiğinin bilgisini verdik. Şuanda bu projede bir değişiklik yapılıyor. Hanlı sınırının yanındaki istasyona yükleme rampaları yapılacak ve buradan limana yük taşımacılığı da yapılacak. SATSO’nun da içinde bulunduğu alan iyi bir cazibe merkezi olacak.” dedi.

Batı Karadeniz'i Marmara ve İç Anadolu bölgelerine bağlayacak olan 2010 Kasımında 320 milyon TL'ye ihale edilen ve 7 yılda bitirilmesi hedeflenen Adapazarı Karasu Limanı Ereğli Bartın Bağlantı Hattı Demiryolu Projesi inşaatı yaklaşık 2 yıldır çalışmıyor. Zemin şartları iyi planlanmadığı ileri sürülen projenin Sakarya içerisindeki 50 kilometrelik Adapazarı -Karasu Demiryolu Hattı da henüz tamamlanamadı. Adapazarı –Karasu Limanı hattı geçen yıl Ekim ayında tamamlanması gerekirken, ihale bedeliyle ancak demiryolu bağlantısının Söğütlü ilçesine kadar olan yüzde 35'lik bölümü ancak yapılabildi. Temeli atılan köprü ayakları ise bataklık içinde çürümeye terkedildi. Sayıştay'ın ihaleyi alan şirketin harcadığı parayla ilgili inceleme başlattığı öne sürülmüştü.

İLGİLİ HABERLER

Malatya Milletvekili Çakır'dan depremzedeler için "konut" açıklamasıMalatya Milletvekili Çakır'dan depremzedeler için "konut" açıklamasıHalk A'dan Z'ye bütün ürünlere yapılan zamlardan şikâyetçiHalk A'dan Z'ye bütün ürünlere yapılan zamlardan şikâyetçiCumhurbaşkanı Erdoğan canlı bağlantıyla barajların açılışında konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan canlı bağlantıyla barajların açılışında konuştuTMO: Yeni sezona kadar hububat ve ekmeklik buğday stoku yeterliTMO: Yeni sezona kadar hububat ve ekmeklik buğday stoku yeterliSanayiciler elektrik kesintilerine çözüm istiyorSanayiciler elektrik kesintilerine çözüm istiyor
SIRADAKİ HABER