HaberlerEkonomiKörfez ülkeleri ortak temiz su ağı kuracak

Körfez ülkeleri ortak temiz su ağı kuracak

Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nin hızla artan nüfus ve su ihtiyacını karşılama amacıyla 10,5 milyar dolara mal olacak ortak su temin ağı kurmayı planladığı bildirildi.

Körfez ülkeleri ortak temiz su ağı kuracak
Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nin hızla artan nüfus ve su ihtiyacını karşılama amacıyla 10,5 milyar dolara mal olacak ortak su temin ağı kurmayı planladığı bildirildi.

Yerel medyaya göre Körfez ülkeleri yöneticileri Arap Denizi ve Umman Körfezi sularını kullanacak ve Umman’a inşa edilecek dev su arıtım tesisleri için anlaşmaya vardı.

Proje çerçevesinde üye ülkelerde su sıkıntısı yaşanması halinde kurulacak boru hatları ile Umman’daki tesislerden ihtiyacı olan ülkeye arıtılmış su gönderilecek.

Proje üç safhadan oluşacak ve birinci safha 2,7 milyar dolara mal olacak. Bu hat ile bölge ülkeleri boru hatlarıyla birbirine bağlanacak. Yaklaşık 4 milyar dolarlık ikinci safhada Umman’ın Sohar şehrinde su arıtım tesisi inşa edilecek. Üçüncü safha ise 3,8 milyar dolara mal olacak ve yine Umman’ın Aşkara şehrinde başka bir su arıtım tesisi kurulacak.

Bunun yanı sıra fizibilite çalışmaları için 3,6 milyon dolarlık ihalenin Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Araştırma ve Stratejik Çalışmalar merkezine verildiği kaydedildi.

Uzmanlar, Körfez ülkelerinde nüfusun hızla artması, yaz aylarının uzun sürmesi, kurak iklim ve bölgede yaşayan insanların su tasarrufu konusunda yeteri kadar bilinçli olmaması neticesinde yakın zamanda ciddi su sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar ve Bahreyn’de kullanılan temiz suyun üçte ikisi arıtma tesislerinden elde ediliyor.

İLGİLİ HABERLER

Adana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyorHasadına başlanan Malatya kayısısı dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyorAdıyaman Belediyesi esnaf destek paketi başvuruları başladıAdıyaman Belediyesi esnaf destek paketi başvuruları başladıBatman Valisi Şahin’den çiftçilere çağrı: Artık mısır ekimini bırakmamız lazımBatman Valisi Şahin’den çiftçilere çağrı: Artık mısır ekimini bırakmamız lazım
SIRADAKİ HABER