HaberlerEkonomiKayısı dondu, Malatya ekonomisi sıkıntıya girdi

Kayısı dondu, Malatya ekonomisi sıkıntıya girdi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKK) Başkanı Ali Evren, kayısı üretiminin yüzde 90 oranında etkilenmesi nedeniyle kent ekonomisinin önemli sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Kayısı dondu, Malatya ekonomisi sıkıntıya girdi
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKK) Başkanı Ali Evren, kayısı üretiminin yüzde 90 oranında etkilenmesi nedeniyle kent ekonomisinin önemli sıkıntılar yaşadığını belirtti.

    Ali Evren, yaptığı yazılı açıklamada, Mart ayı sonunda gerçekleşen don olayı nedeniyle kayısı üretiminin büyük oranda düştüğünü anımsattı. Bununla birlikte ekonominin dönüşüm zinciri halkasının koptuğuna işaret eden Evren, il ekonomisinin yüzde 40’ının kayısı üretimine bağlı olarak etkilendiğinin gözlemlendiğini ifade etti.

    Evren, şöyle devam etti: "Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında iç piyasalarda sanayi siteleri ile şehirde yapılan çalışmalarda iç piyasalardaki birçok meslek dalında durgun gitmesi kayısının yanması olarak söylemler piyasaları da etkilemektedir. Köylünün traktör tekerleğinin dönmemesinde tamircisi, ara parça satanları, zirai ilaç satanlar, mobilyacısı, kerestecisi, mermercisi, fırıncısı bakırcısı, manifaturacısı, taksicisi ve buna benzer tüm meslek dalları kayısıya dayalı olarak iş yaptıklarından herkesim nasibini almıştır. Bu da iç piyasalardaki esnaf ve sanatkarlarımızın tümünü etkilemiştir. Artık çiftçimiz kayısıdan başka meyve ve sebzelere önem verilmeli. Hükümetin de bir teşvik paketi çıkararak çiftçilerin de bu yöne yönlendirmesinin zamanı gelmiştir. Kurum ve kuruluşlarda bu projelere destek vermelidir. Çünkü iç piyasalar bu sebepten dolayı durgun gitmektedir. Bu durgunluk birçok esnaf ve sanatkarlarımızı etkilemiştir. Esnaf ve zanaatkarlarımız da artık imalata yönelerek üretimlerini ihracata ve iç piyasalarda çalışma yapmalarını bekliyoruz. Malatya'nın 4. teşvik bölgesi olarak bazı teşviklerinde küçük esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik uygulamalar getirilerek teknolojiden faydalanarak işyerlerini büyüterek çalışmalar yapılmalı."

    Ali Evren, bazı işverenlerin kooperatif kredilerinde sıkıntılar yaşadığını vurgulayarak “2014 yılının 7. ay sonu itibari ile ilimizde 3 bin 500 civarında çek ve senetlerin protesto oldu. Bu gelişmelere rağmen bizler bu ekonominin kırgınlığını esnaf ve sanatkarlarımız olarak bazı hedefler belirleyerek yolumuza devam etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Artan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorArtan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira
SIRADAKİ HABER