HaberlerEkonomiİKÇÜ geleceğin güneş enerjisi teknik elemanlarını yetiştirecek

İKÇÜ geleceğin güneş enerjisi teknik elemanlarını yetiştirecek

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ‘Sertifikalı Güneş Enerjisi Teknik Elemanı Yetiştirme Kursları’ eğitimlerine başlıyor. İKÇÜ, Zenit Enerji ve SolarRES işbirliği ile yapılan protokol doğrultusunda, Çiğli ana yerleşkesinde kurulan güneş enerjisi santralinde (GES) 15 Eylül’den itibaren uygulamalı eğitimler verecek. Böylece güneşten elektrik elde etmek isteyen, güneş enerjisi paneli tamir ve bakımı ile para kazanmak isteyen, güneş enerjisi sitemlerini pazarlam

İKÇÜ geleceğin güneş enerjisi teknik elemanlarını yetiştirecek
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ‘Sertifikalı Güneş Enerjisi Teknik Elemanı Yetiştirme Kursları’ eğitimlerine başlıyor. İKÇÜ, Zenit Enerji ve SolarRES işbirliği ile yapılan protokol doğrultusunda, Çiğli ana yerleşkesinde kurulan güneş enerjisi santralinde (GES) 15 Eylül’den itibaren uygulamalı eğitimler verecek. Böylece güneşten elektrik elde etmek isteyen, güneş enerjisi paneli tamir ve bakımı ile para kazanmak isteyen, güneş enerjisi sitemlerini pazarlamak ve yatırım yapmak isteyen herkes geleceğin bu önemli enerji alanına ilk adımı atmış olacak.

Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli ile ilgili bilgi veren İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Okur, enerjide dışa bağımlılığın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Yenilenebilir enerji konusunda ciddi yatırımlar yapılmaya başlandığını vurgulayan Prof. Okur, “Güneşimiz bol olduğu için ülke olarak çok şanslıyız. Bu alanda yapılacak yatırımlarla önümüz daha da açılacak. Kaynağımız çok ama maalesef teknik elemanımız yok.” diye konuştu.

Almanya’nın, güneş alma gücünün Türkiye'nin neredeyse onda biri olmasına rağmen güneş enerjisinden yararlanmada birinci ülke olmasına dikkat çeken Prof. Okur, ABD’nin, oldukça önemli bir hamle yaparak ABD’deki güneş enerjisinin yüzde 30’unu üretmeyi hedeflediğini, yılda 140 bin evin ihtiyacını karşılayacak dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini açtığını ifade etti. Prof. Dr. Okur, “Enerjide bu kadar dışa bağımlıyken, ülkemizin doğal kaynağı güneş enerjisinden niye faydalanmıyoruz? Ülkemizin imkânları oldukça uygun. Çatılar, parklar her yer bom boş. Niye değerlendirmiyoruz? Kaynağımız mevcut ama artıya çeviremiyoruz. Yatırımların maliyeti kat kat fazlasıyla geri kazanabilir. Bu alana yapılan yatırım ülkemizin geleceğine yapılmış yatırımdır.” dedi.

"KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE GÜNEŞ PANELİ KURULUMU HAYATİ RİSK TAŞIR"

Türkiye’de, bu alandaki firmaların yabancı ortaklı olmasının önüne, yüzde yüz yerli sermayenin sektöre girmesiyle geçileceğini belirten Prof. Okur, Türkiye'nin bu alanda yetişmiş elemana ihtiyaç duyduğunu, İKÇÜ ve Zenit işbirliğiyle buna katkı sunmayı hedeflediklerini söyledi. Prof. Okur, “Sektörde kulaktan dolma bilgilerle bu işe soyunan kişiler internetten edinilen bilgilerle enerji kullanan insanları zarara uğratıyor. 25 yıllık ömrü olan bir panel, yanlış bilgilerle teknik olarak büyük risk oluşturabilir. Rüzgârın hızı doğru hesaplanmazsa büyük kazalara sebebiyet verebilir. Ufak bir bağlantı ve topraklama hatasıyla her an yangın riski oluşabilir. Hata götürmeyen bir meslek. Donanımlı ve tecrübeli ara elemanlara ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

"15 EYLÜL’DE TEKNİK UZMAN YETİŞTİRME EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR"

İKÇÜ olarak 200 kVA güneş panelini yerleşke içindeki otopark yerinin üzerine kurduklarını, otomobillerin üzerinin güneş panelleriyle kapatılacağı bilgisini veren Prof. Okur, 15 Eylül'de başlayacak, alanında deneyimli akademisyenler ve Zenit Enerji mühendislerinin vereceği uygulamalı eğitimlerle sektörde rahatlıkla çalışabilen ya da kendi işini kurabilen uzmanlar kazandıracaklarını belirtti. Okur, “Bu eğitimi, sektörde faal olarak çalışan profesyonellerle veriyoruz. Eğitim alan herkes ister lisanslı ister lisanssız enerji firmalarında rahatlıkla iş bulabilir. Zenit Enerji'nin de verdiği sektörel destekle birlikte bu alana kalifiye ara eleman sağlayacağız. Bu alanda hizmet vermek isteyen, gerek çalışmak isteyen gerek yatırım yapmayı düşünen herkesi, eğitim düzeyi ayırt etmeden bu programa kabul ediyoruz.” diye konuştu.

GÜNEŞ ENERJİSİNE OLAN TALEP ARTTI, FATURA ÖDEMEYE SON!

Önümüzdeki dönemde evlerde güneş enerjisi kullanımının artacağını, sektörde büyük patlama yaşanacağını kaydeden Prof. Okur, en son basında yapılan açıklamada, EPDK’ya 5 GW’lık 6 milyar Euro yatırım talebi geldiğini, Enerji Bakanlığı'nın ise bunun sadece onda birine cevap verebildiğini söyledi. İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Okur, şöyle devam etti:

“Halkımızdan, inanılmaz talep var. Güneş ısısına bağlı su ısıtma sistemlerinin kullanımı arttığı gibi güneş panellerinin kullanımı da artacak. Herkes gündüz elektriğini üreterek, fazlasını şehir şebekesine gönderecek, daha sonra ihtiyacı olduğunda geri kullanabilecek. Güneş enerjisi, altyapı sorunu yaşayan kırsal bölgelerdeki birçok tarım arazisinin elektrik ve sulama sorununa da büyük çare olacak. Bir evin elektrik ihtiyacı yaklaşık 5 kilowatt, bu da yaklaşık 5-10 bin TL civarında kurulacak bir güneş paneliyle karşılanabilir. Bu kurulumdan sonra artık elektrik faturası ödemeye gerek yok.”

İLGİLİ HABERLER

Artan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorArtan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira
SIRADAKİ HABER