HaberlerEkonomiHizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 azaldı

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 azaldı. Türkiye İstatistik kurumu verilerine göre Ekim ayında 97,9 olan hizmet sektörü güven endeksi, Kasım ayında 95,9'a düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki...

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 azaldı
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 azaldı.

Türkiye İstatistik kurumu verilerine göre Ekim ayında 97,9 olan hizmet sektörü güven endeksi, Kasım ayında 95,9'a düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki düşüş son 3 aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini, son 3 aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu endeksi yüzde 3,3, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,3 azaldı.

Ekim ayında 104,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Kasım ayında 104,82e yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son 3 aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 1,3 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 2,5 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2,2 azaldı.

Bir önceki ayda 81,7 olan inşaat sektörü güven endeksi, Kasım ayında 82,9 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,2 arttı.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER