HaberlerEkonomiHafta sonu kısıtlaması nedeniyle esnafın işi yüzde 90 oranında düştü

Hafta sonu kısıtlaması nedeniyle esnafın işi yüzde 90 oranında düştü

Covid-19'un etkisini azalmak için alınan tedbirler arasında yer alan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıyla beraber esnafın işinde ciddi oranda düşme yaşandı.

Hafta sonu kısıtlaması nedeniyle esnafın işi yüzde 90 oranında düştü

Salgının görülmesinden bu yana işlerinin azalmaya başladığını, alınan yeni tedbirlerle tamamen durma noktasına geldiğini dile getiren lokantacı esnafı; kira, vergi, elektrik masraflarını karşılayamadıklarını belirtti.

İş yerinin içerisine müşteri alamadıklarından dolayı sadece paket servis yaptıklarını, bunun da kendilerini kurtarmadığını belirten Yusuf Bakır, "Pandemi sürecinde işlerimiz yüzde 85 oranında olumsuz etkilendi. Paket servis satışlarımız işlerimizin yüzde 20'ni ancak karşılayabilmektedir. Hafta içi işlerimiz olumsuz etkilenmekle beraber hafta sonu zaten sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için yüzde 90 oranında etkileniyoruz." dedi.

Daha önce 6 çalışan varken şu anda sadece bir eleman çalıştırabildiğini söyleyen Bakır, "Bu şekilde devam ederse bütün esnafın çıkmaza gireceğini düşünüyoruz. Bu iş böyle devam etmemeli! Yetkililerden bize destek olmalarını istiyoruz. Özellikle kira, vergi, elektrik borçları ertelenirse güzel olur. Paket servis sadece bizim usta paramızı çıkarmaktadır, masraflarımızı karşılamamaktadır." dedi.

Döner ustası Yusuf Polat ise, "Paket servisimiz şu anda durgun gidiyor işlerimiz yüzde 85 oranında durdu. İçeride oturma yasağı olduğundan pakete ağırlık vermeye çalışıyoruz ama işlerimizde düşüş yaşanıyor. Hafta sonu kimse yok! Dışarı çıkma kısıtlaması olduğundan telefonla bize ulaşan müşterilerimize paket servis yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Polat, "Elemanlarımızı işlerin durmasında dolayı ücretsiz izne çıkardık. Yetkililerden kira, elektrik ve vergiler konusunda esnafa yardımcı olmalarını bekliyoruz. Birçok lokantacı esnafı bitme noktasına geldi, bizler de ayakta durmaya çalışıyoruz." dedi. 

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER