HaberlerEkonomiGübre ve metal üretimiyle yılda 350 milyon dolar Türkiye'de kalıyor

Gübre ve metal üretimiyle yılda 350 milyon dolar Türkiye'de kalıyor

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, faaliyetlerini ve ekonomiye olan katkılarını anlattı.

Gübre ve metal üretimiyle yılda 350 milyon dolar Türkiye'de kalıyor

Cengiz Holding tarafından Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 1,2 milyar dolarlık yatırımla kurulan Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, kalkınma yoluyla tersine göçün simgesi oldu.

Bin 500 kişiye doğrudan, binlerce kişiye ise dolaylı yoldan istihdam sağlayan tesis, aynı zamanda yerli gübre ve metal üretimiyle her yıl yurt dışına çıkan yaklaşık 350 milyon doların da Türkiye'de kalması sağlanıyor.

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, tesisisin faaliyetlerini ve ekonomiye olan katkılarını anlattı.

Kayışoğlu, “Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri’nin doğrudan iş sahibi yaptığı bin 500 kişinin yaklaşık 900’ü Mazıdağı'nda yaşayan yerel halktan, 300’ü ise yakın bölgede yaşayan insanlardan oluşuyor. Tesis, Mazıdağı'na aylık olarak yaklaşık 10 milyon TL civarında bir katkı sunuyor.” dedi.

Yaklaşık 800 bin kişinin yaşadığı Mardin’de 18 yaş üstü 200 bin kişi bulunduğunu hatırlatan Kayışoğlu, “Bölgeye yapılan dev yatırımların sağladığı istihdam, henüz yatırım aşamasından başlıyor. Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri’nin inşaat aşamasında 5 bin kişiye doğrudan, çok sayıda kişiye dolaylı iş imkânı sağladığını düşünürsek, yatırımların başlama vuruşu bile tersine göçü tetikleyen en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tesisin tasarım ve yapım aşamasında 22 ülkeden, dünyanın önde gelen mühendislik şirketlerinden 285 yabancı mühendisin Mazıdağı’nda Türkiyeli mühendisler ile birlikte çalıştığını da hesaba katarsak, bu tür dev yatırımlar yeni iş geliştirme potansiyeli de yaratıyor.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Bakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildiBazı bankaların mesai saatleri değiştiBazı bankaların mesai saatleri değiştiLGS kapsamında nisan ayı örnek soru kitapçığı yayımlandıLGS kapsamında nisan ayı örnek soru kitapçığı yayımlandıTESK Genel Başkanı Palandöken: "Askıya ekmek veya ramazan kolisi bırakalım"TESK Genel Başkanı Palandöken: "Askıya ekmek veya ramazan kolisi bırakalım"
SIRADAKİ HABER