HaberlerEkonomiGaziantep Yükselişini Sürdürüyor

Gaziantep Yükselişini Sürdürüyor

Ekonomi dünyasının saygın yayın organlarından Ekonomist Dergisi’nin Anadolu’nun büyük sanayi kuruluşlarını belirlediği ‘Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi’ araştırmasında, Gaziantep’ten yer alan firma sayısı 64’e yükseldi.

Gaziantep Yükselişini Sürdürüyor
Ekonomi dünyasının saygın yayın organlarından Ekonomist Dergisi’nin Anadolu’nun büyük sanayi kuruluşlarını belirlediği ‘Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi’ araştırmasında, Gaziantep’ten yer alan firma sayısı 64’e yükseldi.

Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen ‘Anadolu 500’ araştırması, İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illere yönelik olarak ve 2012 yılı üretimden net satışlar baz alınarak gerçekleştirildi.

Araştırmada, 104 şirket ile ilk sırada yer alan Bursa’yı, 64 şirket ile Gaziantep izliyor. Araştırmada, en fazla şirketi bulunan Bursa’nın ağırlığının giderek azaldığı, Gaziantep’in ise yükseldiği dikkat çekiyor. Gaziantep’in 2009’da 43 olan Anadolu 500’deki şirket sayısı, 2010’da 48’e, 2011’de 56’ya ve 2012’de ise 64’e çıktı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu yaptığı değerlendirmede, Ekonomist Dergisi tarafından 10 yıldan beri gerçekleştirilen bu araştırmanın Anadolu şirketlerinin ve ekonomisinin gelişimini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Anadolu şirketlerinin, Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, üretimi, ihracatı ve istihdamdaki payının yükseldiğini belirten Konukoğlu, “Anadolu’nun ekonomideki payı giderek artıyor. Gaziantep, bu başarı hikayesinin parlayan yıldızıdır” dedi.

Gaziantep’in kendine özgü sanayileşme modeliyle hızla büyüdüğüne ve Anadolu’ya örnek ve öncü olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep” sözünü rehber edinen Gaziantep’te tüm kurum ve kuruluşlarla ortak akılla hareket ederek, şehri daha ileriye taşımak için çalıştıklarını ifade etti.

İHRACATINI EN ÇOK ARTIRAN ŞİRKET 'SAYINLAR GIDA' OLDU

Anadolu 500 araştırmasında, ‘ihracatını en çok artıran şirket’ kategorisinin birincisinin Gaziantep’ten Sayınlar Gıda olduğuna dikkati çeken GSO Başkanı Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in, beş kıtada 177 ülkeye ihracat artışı devam ediyor. 2013 yılını 7 milyar dolara yakın bir hedefle kapatacağımıza inanıyorum. Türkiye ekonomisinin üzerinde bir performans gösteren Gaziantep, her zaman olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den en az iki katı hızlı büyüyecektir. Şimdi biz sanayicisi ile ihracatçısı ile hep birlikte tek yürek olarak, 2023 hedeflerini gerçekleştirmeye odaklandık. Yılmadan, yorulmadan devam ediyoruz. Şehrimizdeki güçlü sanayi altyapısı, ortak akıl, girişimci ruh ve çalışma azmi sayesinde hedeflerimizi yakalayacağımıza inanıyorum.”

İLGİLİ HABERLER

Artan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorArtan yem fiyatları karşısında besiciler zor günler geçiriyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorÇiftçiler, oluşan kuraklık karşısında verilen destekleri yetersiz buluyorSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüSamanın stoklandığı iddiası kurbanlıklarda hareketliliği düşürdüÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira
SIRADAKİ HABER