HaberlerEkonomiEkonomik güven endeksi yüzde 15,4 azaldı

Ekonomik güven endeksi yüzde 15,4 azaldı

Ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15,4 azalarak 88,5'den 74,85'e düştü.

Ekonomik güven endeksi yüzde 15,4 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre ekonomik güven endeksindeki azalma; tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi, Mart ayında yüzde 5,4 azalarak 64,39'a geriledi. Reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3 azaldı; Şubat ayında 104 olan endeks Mart ayında 100,90 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azalarak 101,96'dan 101,25'e düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı; Şubat ayında 103,40 olan endeks Mart ayında 102,97 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksi Mart ayında Şubat ayına göre düşüş gösterdi. İnşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,6 azalarak 83,67'ye düştü.

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Tarım ve hayvancılığın merkezi: TİGEMTarım ve hayvancılığın merkezi: TİGEMHam madde fiyatlarındaki artış bakırcıları olumsuz etkiliyorHam madde fiyatlarındaki artış bakırcıları olumsuz etkiliyorTrafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 54,8 arttıTrafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 54,8 arttıAnlık ve güncel altın kuru fiyatlarıAnlık ve güncel altın kuru fiyatlarıVan PERDER: Gıda maddelerindeki fiyat artışı doğru bir tarım politikası ile önlenebilirVan PERDER: Gıda maddelerindeki fiyat artışı doğru bir tarım politikası ile önlenebilir
SIRADAKİ HABER