HaberlerEkonomiÇin ile Türkmenistan stratejik ortaklığını güçlendiriyor

Çin ile Türkmenistan stratejik ortaklığını güçlendiriyor

Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli başkanlığındaki bir heyet, Türkmenistan'da resmi temaslarda bulundu. Türkmenistan-Çin İşbirliği Komitesi'nin 3. toplantısı için Aşkabat'a gelen Çin heyeti, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi. Görüşmede iki ülke arasındaki enerji, ekonomik ve ticari ilişkiler ele alındı. Görüşmeden sonra Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Baymurat Hocamuhammedov başkanlığında, 3. Türkmenistan-Çin İşbir

Çin ile Türkmenistan stratejik ortaklığını güçlendiriyor
Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli başkanlığındaki bir heyet, Türkmenistan'da resmi temaslarda bulundu. Türkmenistan-Çin İşbirliği Komitesi'nin 3. toplantısı için Aşkabat'a gelen Çin heyeti, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi. Görüşmede iki ülke arasındaki enerji, ekonomik ve ticari ilişkiler ele alındı.
Görüşmeden sonra Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Baymurat Hocamuhammedov başkanlığında, 3. Türkmenistan-Çin İşbirliği Komitesi toplantısı yapıldı. Taraflar, enerji, tarım, kültür, eğitim, sağlık, iletişim gibi birçok alanda ikili ilişkileri değerlendirdi.

Çin, Türkmenistan'ın en büyük ticari ortağı ve doğalgaz ithalatçısı. İki ülke arasındaki ilişkiler, 2009 yılında faaliyete giren Türkmenistan-Kazakistan-Özbekistan-Çin doğalgaz boru hattıyla daha da güçlendi. Türkmenistan, Çin'e her yıl 65 milyar metreküp doğalgaz ihraç etme taahhüdünde bulundu.
Türkmenistan ile Çin arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 10 milyar doları buldu.

İLGİLİ HABERLER

Çiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiÇiftçiler kuraklıkla mücadele için barajların faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirttiBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon liraBatman’ın çileği tescillendi: Ekonomiye katkısı 40 milyon lira​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​Yem ve saman fiyatlarının yüzde yüz artması besicileri kara kara düşündürüyor​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurdu​İzlediği videodan etkilenerek kaz çiftliği kurduTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdüTurist yoğunluğu Gaziantep esnafının yüzünü güldürdü
SIRADAKİ HABER