HaberlerEkonomiBaşçı: Üst bandı indirmedik, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer

Başçı: Üst bandı indirmedik, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, faiz koridorunda üst bandı indirmediklerini belirterek, "Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer." dedi.

Başçı: Üst bandı indirmedik, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, faiz koridorunda üst bandı indirmediklerini belirterek, "Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer." dedi.

Erdem Başçı, yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nu açıkladığı basın toplantısında soruları cevapladı. "Mayıs ayından beri yapılan faiz indirimi sürecinde koridorun üstünü indirmiyorsunuz, sadece politika faizini indiriyorsunuz. Koridor bu aydan itibaren genişlemeye başladı. Niye yukarısını indirmiyorsunuz. Ne olmalı ki, gecelik borç verme faizini değiştirebillesiniz?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Hem piyasalar, hem de yurt dışındaki analistler ekonomistler anlamaya başladılar. Yurt içinde biliniyor. Likidite politikası ile Euro bölgesi borç krizinde, hatırlarsanız kuvvetli sıkılaştırmalar yapmıştık. Bunlar, geçici süreli sıkılaştırmalardı. Süre olarak kısaydı. Bankalar kredi faiz oranlarını aşağı çektiler. ABD Merkez Bankası'nın para politikası belirsizliği başladığı zaman, ciddi bir fiyatlama belirsizliği ortaya çıktı. O dönem, bir sıkılaşma bütün bir gelişmekte olan ülkelerde sağlandı. Biz geçmiş tecrübelerimize bakarak bunun çok sürmeyeceğini, likidite politikası ile yapacağımız sıkılaşmanın aslında yeterli olacağını düşündük. Sıkılaşma politikamız aslında orda azdı. Yüzde 6,5’e kadar çıktı, yüzde 4’ten. Hatırladığım kadarı ile daha sonra 7,25’e çektik. Bunu da yeterli görmedik 7,75’e çektik. Sürekli likidite politikasında sıkı bir duruşumuz oldu. Cari açıkta kredilerden gelen baskı devam etti. Döviz kurları üzerinde yeterli olmadı. İnterbank faizlerini bir aydan hep yüzde 12’de tuttuk. Bu yeterli oldu. İki büyük şoka karşı bizim yüzde 12 yeterli oldu. Döviz kurları üzerinde etkisi oldu. Türkçe'de 'sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer', deyimi vardır. O yüzden koridoru indirmedik. Merkez Bankası'nın kararlı olduğunu, herhangi gelecek yok karşı tedbirli olduğunu belki, olağanüstü ara toplantı yapmadan fonlama maliyetini ağırlık ortalama hemen yüzde 10 çektik. İnterbank faizlerini de yüzde 12 çekme imkanımız olduğunu gayet iyi biliyorlar. Yurt dışı yatırımcılar bunu biliyorlar ve anlıyorlar. Burada bunu sigorta olarak görebilirsiniz. Yeni bir para politikası dalgasızlığı gelsin. Belirsizlik durumunda kullanabileceğimiz bir parametre var."

İLGİLİ HABERLER

2021 Yılı Yatırım Programı yayımlandı2021 Yılı Yatırım Programı yayımlandıEğitim-Bir-Sen Van Şubesi: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalıEğitim-Bir-Sen Van Şubesi: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalıMemur ve emekliler en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdaMemur ve emekliler en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdaÜst üste gelen zamlar vatandaşları mağdur ediyorÜst üste gelen zamlar vatandaşları mağdur ediyorVAN TSO: Kapıköy Sınır Kapısı acilen açılmalıVAN TSO: Kapıköy Sınır Kapısı acilen açılmalı
SIRADAKİ HABER