HaberlerEkonomiAKSİAD'dan İspanya'ya iş gezisi

AKSİAD'dan İspanya'ya iş gezisi

Tokat Aktif Sanayici ve İş adamları Derneği (AKSİAD) Sekreteri Mahmut Şencan, "İş adamları yerelden çıkıp dünya ekonomisini takip etmek zorunda." dedi.

AKSİAD'dan İspanya'ya iş gezisi
Tokat Aktif Sanayici ve İş adamları Derneği (AKSİAD) Sekreteri Mahmut Şencan, "İş adamları yerelden çıkıp dünya ekonomisini takip etmek zorunda." dedi.

AKSİAD 10 kişilik üye iş adamı ile İspanya’ya iş gezisi düzenledi. AKSİAD Türkiye-İspanya arasındaki ticareti geliştirme ve üyelerinin Avrupa pazarının potansiyelinden daha fazla pay almalarını sağlamak amacıyla düzenlediği ve 10 iş adamının katıldığı gezi büyük ilgi gördü. Üyelerin faaliyet alanları ile ilgili İspanyalı işletme sahipleri ile bir araya gelmeleri dikkat çekti. İş adamlarının; inşaat, tarım makinaları, seracılık, gıda ve restoran ile ilgili işletme sahipleri ile bir araya gelmeleri sağlandı. İş görüşmelerinin ardından kültürel ve turistik bir gezi gerçekleştirildi.

Tokatlı iş adamlarına yapabilecekleri yatırımlar noktasında yardımcı olan, ildeki ekonomik yapıyı arzu edilen seviyelere çıkararak canlanmasına, gelişmesine katkıda bulunmak adına faaliyet gösteren AKSİAD, 2013 yılının altıncı yurt dışı gezisini İspanya’ya yaptı. AKSİAD Genel Sekreteri Mahmut Şencan, İspanya'nın başkenti Madrid’te, GLOCAL yetkililerinden İspanya'nın ekonomik yapısı hakkında bilgiler alındığını ve AHİT bünyesindeki iş adamları ile inşaat ve kerestecilik üzerine görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

İş gezisinde Madrid, Cordoba, Granada şehirlerini gezdiklerini dile getiren Şencan, İspanya'da 8 asır hüküm süren Endülüs bölgesindeki İslam eserlerini görme imkanı bulduklarını ifade ederek şöyle devam etti: “Cordoba şehrinde bin 400 sütundan oluşan dünyanın en büyük camisini gezdik. Konakladığımız Granada şehrinde Endülüs İslam medeniyetinin zirve eseri olan ve dünyanın 8. harikası olarak adlandırılan Elhamra Sarayı'nı ibretle gezme imkanımız oldu. Avrupa medeniyetinin temelini, bin 200 yıl önce Avrupa'ya gelmiş İslam medeniyetinin oluşturduğunu gördük.” dedi.

Geziye katılan firmalardan Şahin Kerestecilik, Güryıldız Tarım, Mühendisler Tarım ve Demirpolat İnşaat'ın çeşitli iş görüşmeleri yaptıkları ifade edildi. Geziye katılan AKSİAD üyesi Şahin Kerestecilik firmasının sahibi Murat Şahin de Tokat’ın gelişimine katkıda bulunma anlamında yapılan çalışmaların önemli olduğunu söyledi. İlin kendi kabuğundan çıkıp, gerek yurt içinde gerek yurt dışında iş bağlantıları yapmasının önemine değinen Şahin, TUSKON ve bağlı derneklerin her organizasyonunun ekonomik getirisi olduğunu söyledi. Şahin, şöyle dedi: "İspanya, dünyanın zengin bir mazisine sahip olan ülkelerden biri olması hasebiyle gezimiz kültürel açıdan da çok canlı geçmiştir. Türkiye'nin son yıllardaki atağında iş adamlarının samimi, ciddi ve planlı gayretleri, girişimleri var. Bu süreçte atılan her adım önemli. Ekonomik canlanmaya vesile olan, istihdama vesile olan firmalarımıza teşekkür ediyorum."

Geziye katılan diğer firma sahipleri ise bulundukları bölgenin fotoğrafını çekme noktasında AKSİAD’ın yurtiçi ve yurt dışı programlarının devam etmesi gerektiğini, İspanyalı iş adamları ile birlikte olmalarının kendilerini memnun etiğini belirterek, bölgenin ve Türkiye’nin ekonomik anlamda gelişmesi için bu tür programların birçok yönden katkısı olduğunu dile getirdi.İLGİLİ HABERLER

Van PERDER: Gıda maddelerindeki fiyat artışı doğru bir tarım politikası ile önlenebilirVan PERDER: Gıda maddelerindeki fiyat artışı doğru bir tarım politikası ile önlenebilirBankalararası piyasada döviz kurlarında son durumBankalararası piyasada döviz kurlarında son durumMalatya TSO Başkanından IPARD desteği için TKDK'ya ziyaretMalatya TSO Başkanından IPARD desteği için TKDK'ya ziyaretYüksek faiz reel sektörü vuruyorYüksek faiz reel sektörü vuruyorDolar-Euro kuru bugün ne kadar?Dolar-Euro kuru bugün ne kadar?
SIRADAKİ HABER