HaberlerEkonomiAdıyaman'da hayvan suluğu dağıtımı başladı

Adıyaman'da hayvan suluğu dağıtımı başladı

​Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla 250 adet sıvatın (hayvan suluğu) dağıtımı gerçekleştirildi.

Adıyaman'da hayvan suluğu dağıtımı başladı

Otlatılan hayvanların temiz ve kolay ulaşılabilir su ihtiyacının temini için dağıtılan hayvan yetiştiricilerine ulaştırıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "Mera alanlarımız hayvan yetiştiriciliği açısından en önemli kaynaklarımızdandır. Otlatılan hayvanların temiz ve kolay ulaşılabilir su ihtiyacının temini hayvancılık açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Mera, yaylak ve kışlaklarda otlayan hayvanlarımızın su ihtiyaçlarının sağlanması, hayvan yetiştiricilerimizin işlerinin kolaylaştırılarak zamandan tasarruf sağlanması ve meraların işlev ve verimliliğinin arttırılması amacıyla alınan 250 adet sıvat meralarda otlayan hayvanların su ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem taşımaktadır." denildi.

İl Müdürü Nurettin Kıyas konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bakanlığımızın büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek ve hayvan sayısının attırmak amacıyla yetiştiricilere her türlü teknik ve altyapı desteği sağladığını, İl Müdürlüğümüzce de bölgede hayvancılığı daha verimli kılmak, kırsal alanda büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla sıvat dağıtımı yaptık. Ülkemiz hayvancılığında girdilerin yüzde 70'inin yem girdileri olduğunu, hayvansal üretimde en önemli girdiyi oluşturan kaliteli kaba yemin, en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynakların çayır ve mera alanlarıdır." İfade etti

Amaçlarının çayır, mera ve yayla alanlarına yerleştirilecek bu sıvatlar ile otlatma verimini artırmak, hayvansal ürün miktarını artırmak, hayvanların sevk ve idaresini kolaylaştırmak, hayvanları bulaşıcı hastalıklara karşı korumak olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER