HaberlerEğitimYGS'de 2 milyon 126 bin 681 aday ter döktü

YGS'de 2 milyon 126 bin 681 aday ter döktü

Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) bugün yapılıyor. Saat 10.00'da başlayan sınavda 2 milyon 126 bin 681 aday yarışıyor. Öğrencilerin velileri de destek için erken saatlerde sınav merkezlerinin önüne geldi

YGS'de 2 milyon 126 bin 681 aday ter döktü

Sabahın erken saatlerinde sınav merkezleri önüne gelen adaylar, kimlik kontrolü ve üst aramasından geçirilerek sınav salonlarına alındı. Öğrencilerin sınavda kullanacağı kalem, silgi ve kalemtıraş ÖSYM tarafından verildi. Sınava girenlerin yanlarında sadece şeffaf şişeyle su almasına izin verildi. Öğrenciler, üzerilerindeki eşyaları sınav merkezlerindeki emanete bırakarak içeri girdi. Adaylar, soru kitapçığındaki 160 soruyu 160 dakikada cevaplandırmaya çalıştı.

İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi'nde sınava giren öğrenciler ile velileri heyecanlarını dile getirdi. Adaylar içerİde yarışırken veliler de çocukları için dualar ederek destek oldu. Sınava giren öğrencilerden Bayram Kahraman, “Dershaneye gittim. Çok bir hazırlık yapmadım. Normal öğrenci gibi çalıştım. Kamu yönetimi okumak istiyorum. Heyecan var, ikincİ defa giriyorum. Geçen sene çalışmamıştım bu sene çalıştım. İnşallah bu senen başarılı olacağım." dedi.

ANKARA

Saat 10.00’da başlayan sınav için öğrenciler ve veliler erken saatlerde sınava girecekleri okullara geldi. Saat 09.30 itibarı ile öğrenciler sınava girecekleri sınıflara alınmaya başlandı. Sınıflarına girecek öğrenciler kapıda polisler tarafından arandı. Sınavın başlaması ile birlikte velilerin heyecanlı bekleyişi başladı. Okul önlerinde öğrencileri bekleyen veliler Yasin okuyarak çocuklarına destek oldu. Sınav sebebiyle okul önlerinde yoğun trafik oldu. Sınava kızını getiren Nilüfer Eser, çocuğunun günde 2 saat test çözdüğünü belirtti. Eser, sınav bitene kadar çocuğunu bekleyeceğini kaydetti.

İZMİR

İzmirli öğrenciler de erken saatlerden itibaren sınava girecekleri merkezlere geldi. Öğrencilerin sınava girdikleri merkezlerden biri Bayraklı Özgür Azer Kurak Ortaokulu oldu. Velileriyle birlikte sınav merkezlerine gelen öğrencilere sınava ilişkin açıklamalar ve salonlara girişte uyulması gereken kurallar hatırlatıldı. Saat 09.30’dan itibaren öğrenciler sınav salonlarına alınmaya başlandı. Öğrencilerin üzerİleri tek tek arandı.

ADANA

Adana şehir merkezindeki Meryem Abdurrahim Gizer Ortaokulu'na sabah erken saatlerde gelen öğrencilerin oldukça heyecanlı oldukları gözlendi. Sınavın yapılacağı salona alınmak için polislerce aranan öğrenciler salona girdi.

SAKARYA'DA ÇİFTE ARAMA

Sakarya'da polis, Mustafa Kemalpaşa İlkokulu’nda sınava giren öğrencileri çifte aramadan geçirdi. Öğrenciler önce bir polis tarafından dedektörle arandı, aynı öğrenciler daha sonra hemen yan tarafa alınarak başka bir polis tarafından detaylı aramadan geçirildi. Okula gelen öğrenciler içeri girmek için uzun kuyruk oluşturdu.

KAYSERİ'DE TOKALAR ÇIKARTILDI

Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde sınava giren adaylar, polis tarafından titiz bir aramadan geçirildi. Bayan adayların, saçlarındaki tokaları çıkarması istendi. Kız öğrenciler saç tokalarını çıkarma telaşı yaşadı. Otobüse biniş kartları bile içeri alınmadı, giriş noktasındaki masa üzerine bırakıldı. Sınavın başladığı saatlerde ise anne ve babalar çocukları için dua etmeye başladı. Sınava çocuğu giren annelerden bazıları Kur’an-ı Kerim, Yasin okudu. Torununa moral olmak için gelen bazı anneanneler de ellerindeki örgülerini tamamlamaya çalıştı. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Köy okullarının masa ve sıralarını onarıyorlarKöy okullarının masa ve sıralarını onarıyorlarBakan Selçuk'tan öğretmen ve öğrencilere teşekkürBakan Selçuk'tan öğretmen ve öğrencilere teşekkürBakan Selçuk: 15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili ilke kararı aldıkBakan Selçuk: 15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili ilke kararı aldıkMilli Eğitim Bakanı Selçuk'tan "pandemi" sözcüğü uyarısıMilli Eğitim Bakanı Selçuk'tan "pandemi" sözcüğü uyarısıMalatya'da EKPSS'ye girenlere tercih desteğiMalatya'da EKPSS'ye girenlere tercih desteği
SIRADAKİ HABER