HaberlerEğitimUzaktan eğitim döneminde öğrenciler eğitimden uzak kaldı

Uzaktan eğitim döneminde öğrenciler eğitimden uzak kaldı

Ağrı'nın merkez mahallelerinin birçok noktasında, internet bağlantısı olmadığından öğrenciler derslerden uzak kalmış durumda. Sınıfta kalma endişesi taşıyan öğrenciler, yetkililerin soruna çözüm getirmesini bekliyor.

Uzaktan eğitim döneminde öğrenciler eğitimden uzak kaldı

Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle uzaktan eğitim modeline geçen Türkiye'de, çok sayıda öğrenci eğitimden uzak kalmış durumda.

Ağrı'nın birçok köyünde internetten dolayı yaşanan mağduriyetlerin yanında merkez mahallelerde bile öğrenciler internete erişim sorunu yaşıyor.

100. Yıl Mahallesi'nde ikamet eden aileler, defalarca internet başvurusu yaptıklarını ama internet sağlayıcısı şirketin adeta internet vermemek için bahaneler ürettiğini öne sürdüler.

Veliler, müracaatları sonunda ikametlerine gelen şirket çalışanlarının, telefon kablosu koparılıp çalınmış yerlere alt yapı olmadığından dolayı internet veremediklerini söylediklerini, kablosu bağlı olanlara ise kablonun yer altında olmadığını gerekçe göstererek internet bağlantısı vermediklerini kaydettiler. Bu duruma isyan eden veliler bir an önce bu sorunun giderilmesi gerektiğini aksi taktirde öğrencilerinin bundan olumsuz etkileneceklerine işaret ettiler.

"Telekom çeşitli bahaneler öne sürüyor"

Öğrencilerinin eğitimden uzak kalmasına üzüldüklerini belirten öğrenci velisi İzzet Alkan, "100. Yıl Mahallesi'nin bazı noktalarında internetimiz olmadığından dolayı çocuklarımız ciddi sıkıntılar yaşamaktalar. Bazı komşularımızda internet var ve bazılarında da yok, Türk Telekom şirketini çağıyoruz bize çeşitli bahaneler öne sürüyor. Mahallede bazı hanelerde telefon kablosu, hırsızlar tarafından koparılıp çalınmış ise "Alt yapı olmadığı için internet veremiyoruz" diyorlar. Eğer telefon kablosu var ise de "Kablolar yer altında olmadığı için internet veremiyoruz" diyorlar. Şimdi bu bahane değil de nedir? Şu anda eğitim uzaktan devam ediyor, internet olmasa çocuklar nasıl eğitimlerini sürdürecek?" şeklinde konuştu.

"Çaresiz kalmışız"

Öğrencilerinin her daim eğitimle ilgili kendilerine sorular yönelttiğini, uzaktan eğitim almak istediklerini ama bu durum karşısında çaresiz kaldıklarını söyleyen Mehmet Ali Güler, "Şu anda işsizim, çalışmıyorum, çocuklarımız pandemi nedeni ile aylardır okulda yüz yüze eğitim görememektedirler. Evlerimizde çocuklarımızın uzaktan eğitim için istifade edecekleri ne tablet ve ne de internet var. İşsiz olduğumdan dolayı tablet alamadığım gibi internet de çekemiyorum. Çevremizdeki komşular müracaat ettiler onlara da internet verilmedi, çeşitli bahaneler öne sürüldü. Çocuklarımız uzaktan eğitime bağlanamadıklarından dolayı sıkıntı yaşanıyor ve çocuklarımız her fırsatta eğitim almak istediklerini söylüyorlar, çaresiz kalmışız." ifadelerini kullandı.

"Zor günler geçiriyoruz"

Mehmet Taha Güler adlı veli ise şunları söyledi:

Mağduruz çocuklarımız eğitimden uzak kalmışlar. Öğrencilerimizin öğretmenleri arayıp 'Çocuklarınız evde ders çalışsınlar' diyorlar. Bu şartlarda çocuklarımız nasıl ders çalışacak, çocuklarımız çalıştıkları ile ne kadar sağlıklı eğitim almış olur? Arada kalmışız, zor günler geçiriyoruz, nasıl yapacağız bilmiyorum.

"Ben de sınıfta kalmak istemiyorum"

Aylardır öğretmenini göremediğinden dolayı özlediğini söyleyen Selvi Güler, "İnternetimiz olmadığı için dersimize çalışamıyoruz, ders çalışmasam sınıfta kalacağım, ben de sınıfta kalmak istemiyorum. Uzun zamandır öğretmenimizi de görememişiz, çok özledim. Yetkililerin bu sorunumuzu çözmesini istiyoruz." dedi.

Bir diğer öğrenci Bilal Güler ise "Ağrı merkezde otuyoruz, 2-3 defa internet için müracaat etti velilerimiz, alt yapı olmadığı için internet veremediler. Aylardır ne öğretmenimizi ne de sınıf arkadaşlarımızı göremiyoruz." şeklinde konuştu.

Bilal Güler'in kardeşi Ensar Güler ise şu şekilde yetkililere seslendi:

"Covid-19 salgını nedeni ile okullar kapandı, arkadaşlarımızı göremiyoruz. Canlı derslere katılmak istiyoruz ama internetimiz olmadığı için derslere katılamıyoruz. Buna çare bulunmalı, lütfen bize yardım etsinler."

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER