HaberlerEğitimÜniversite-TÜGVA işbirliği ile “İcathane” kuruluyor

Üniversite-TÜGVA işbirliği ile “İcathane” kuruluyor

Batman Üniversitesi ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında imzalanan protokol kapsamında Batman Üniversitesi Merkez Külliye’ye “İcathane” kurulacak.

Üniversite-TÜGVA işbirliği ile “İcathane” kuruluyor

Kurulacak olan “İcathane” ile gençlere bilimi sevdirme ve onları teknolojiyi kullanan konumdan geliştiren konuma taşınmasının hedeflendiği belirtildi. İmzalanan protokolün ardından yer teslimi yapıldı.

Protokolün hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, gençlerin önünü açmak için her türlü projeyi hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

Yerli ve millileşme açısından projeyi önemli gördüklerini belirten Rektör Durmuş, “TÜGVA ile protokol imzalıyoruz. Geleceğin mucitlerine destek olmak için icathane kuruyoruz. Tüm üniversite öğrencilerimize icat yapabilecekleri laboratuvarlar kuracağız. TÜGVA’nın ve üniversitenin desteklediği bir proje olacak. Genç bilim adamları yetiştireceğiz. Düşündüğünü yapabilen, uygulayabilen icat yapabilen bir gençlik yetiştirmeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimizi laboratuvar ve hocalarımızla destekleyeceğiz. Hocalarımız öğrencilerimize danışmanlık yapacak.” dedi.

“Mini teknofest olacak”

TÜGVA Batman İl Temsilcisi Mehmet Onutçu ise kurulacak olan ‘İcathane’nin mini teknofest olacağını söyledi.

Eğitim sisteminde yaşanan hızlı değişimler yeni modellerin ortaya çıkması ile tüm dünyada yaygınlaşmaya başladığını vurgulayan Onutçu, şunları kaydetti:

“Kuracağımız İcathane Türkiye’de bir ilk olacak. Mini bir teknofest gibi gençlerin kendini yetiştirebilecekleri robotik kodlama, yazılım ticaret gibi alanlarda kendilerini geliştirebilecekleri bir laboratuvar sistemi kuracağız. Bu değişim ülkemizde de karşılık buluyor. Son yıllarda yaygınlaşan S.T.E.M. eğitim modeli bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli oluşturularak öğrenciyi sorulara cevap veren konumdan soru soran ve deneyerek öğrenen konuma doğru götürüyor. Bu anlayış çerçevesinde Türkiye Gençlik Vakfı ‘İcathane’ projesi ile Türkiye’nin birçok noktasında İcathaneler kurarak her yaştan öğrencilere bilimi sevdirmeyi ve onları teknolojiyi kullanan konumdan geliştiren konuma taşımayı hedefliyor.”

“Gençler açısından önemli”

Projenin Batman gençliği için önemli olduğunu ifade eden Onutçu, “İcathane’de eğitim alan her öğrenci kodlama, endüstriyel tasarım ve robotik atölyelerine katılım sağlar. Proje fikirleri olan öğrenci grupları oluşturulan proje takımları ile fikirlerini gerçekleştirecek çalışmalarda bulunur ve bu projeler ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım sağlar. Düzenlenecek tematik geziler ile eğitim çeşitliliği artırılarak öğrencilerin sosyal yönlerinin gelişimi de desteklenir. Bu açıdan bu projemiz Batman gençliği için hayırlı bir çalışma olacaktır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER