HaberlerEğitimSanayide gelişimin gençlerle sağlanması hedefleniyor

Sanayide gelişimin gençlerle sağlanması hedefleniyor

Yıllık ihracatıyla Türkiye’de 5’inci sırada yer alan Gaziantep, katma değeri yüksek ürün yelpazesini genişleterek üretim kapasitesini artırabilmek ve sürdürülebilir gelişmeyi sağlamak için rotayı gençlere çevirdi.

Sanayide gelişimin gençlerle sağlanması hedefleniyor

Gaziantep’in ve Türkiye’nin sanayide daha ileri noktalara ulaşması açısından ve Milli Eğitim Bakanlığı “2023 Vizyonu” çerçevesinde mesleki eğitimin önemi her geçen gün artıyor.

Gaziantep’in üretim kapasitesi ve başarısı giderek yükselirken, bu aşamada yetişmiş, işi bilen ve ürün yelpazesini geliştirebilme vizyonuna sahip gençlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Bu kapsamda Gaziantep’te de Vali Davut Gül’ün talimatıyla mesleki eğitimi tanıtma ve güçlendirme çalışmaları başlatıldı. Bu çerçevede organize edilen meslek liselerinin ve mesleki eğitim merkezlerinin tanıtım toplantısı Şahinbey Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kılınç, şube müdürleri, okul müdürleri ve rehber öğretmenler katıldı.

Programda konuşan Şahin, sanayi ve hizmet sektörlerinin ihtiyaçlarına göre mesleki yönden yeterli bilgi ve beceriye sahip insan gücünün yetiştirilmesi için mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kılınç ise dünyada hızla gelişen teknoloji ve artan rekabet ortamına Türkiye’nin adapte olması için temel şartlardan birinin nitelikli mesleki ve teknik eğitim olduğunu belirterek mesleki eğitim merkezlerinin sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman temininde çok önemli bir rolü olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından meslek liselerinin özelliklerinin ve avantajlarının anlatıldığı sunuma geçildi.

Meslek liseleri iş bulmayı kolaylaştırıyor

Meslek liselerinde okuyan ve mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrenciler lise eğitimi alırken aynı zamanda da branşlarına göre sektörle entegre bir şekilde meslekleri ile ilgili kendilerini geliştirme imkanına sahip olabiliyor.

Mesleki Eğitim Merkezine kayıt olan öğrenciler haftanın bir günü okulda eğitim alırken diğer günler ise işletmede çalışabiliyor ve beceri eğitimi alıyor. İşverenler, 3308 Sayılı Kanuna göre, yanında çalışan öğrenciye asgari ücretin net tutarının yüzde 30’undan az olmayacak şekilde ücret ödemesi yapıyor ve bu ücretin üçte 2‘si işletmelere devlet katkısı olarak geri ödeniyor.

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri mezun olurken “Ustalık Belgesi” alıyor ve Meslek Lisesi diploması sahibi oluyor. Son yapılan değişiklikler ile Mesleki Eğitim Merkezi mezunları ÖSYM'nin yaptığı üniversite sınavlarına katılabiliyor.

Eğitim görülen 4 yılın sonunda öğrencilere hem lise diploması hem ustalık belgesi hem de uluslararası geçerliği olan Europass belgesi veriliyor. Öğrenciler işletmeye Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından yerleştiriliyor.

Mehmet Rüştü Uzel Türkiye İkincisi

Mesleki eğitimin ve meslek liselerinin öneminin vurgulandığı son dönemde bu kurumların çalışmaları da ayrıca göz dolduruyor.

Salgın sürecinde mesleki ve teknik anadolu liseleri örnek çalışmalara imza attı. Gaziantep’in köklü okullarından olan Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 5 milyon adet maske üretimi, maske makinesi yapımı, el ve ortam dezenfektanı ve temizlik malzemesi yapımı gibi alanlarda gerçekleştirdiği 7.4 milyon TL’lik üretimiyle Türkiye’de döner sermaye işletme geliri açısından 2’inci oldu.

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER