HaberlerEğitimÖsym Üniversite Kayıtları Ne Zaman başlıyor?

Ösym Üniversite Kayıtları Ne Zaman başlıyor?

Üniversitelerin ön kayıt tarihleri, üniversite ön kayıtları ne zaman başlıyor bitiyor. Ön kayıt için gerekli belgeler ve üniversitelere ön kayıt nasıl yapılır ?

Ösym Üniversite Kayıtları Ne Zaman başlıyor?

Üniversite ön kayıt tarihleri belli oldu. Buna göre öğrenciler Eylül ayının ilk haftası olan 1-5 eylül tarihleri arasında tercih ettikleri okullarına kayıtlarını yaptırma imkanı bulabilecekler.

Üniversiteler kayıt işlemlerindeki yoğunluk nedeniyle her iki tarafın da işlerinin aksamaması adına ön kayıt şeklinde bir kayıt şekli belirlediler. Buna göre öğrenciler üniversitelerin kendi web siteleri üzerinden kayıtlarını yaptırdıktan sonra kalan kayıt işlemleri okul tarafından yapılmış olacak.

Kayıt işlemleri için gereken belgeler, sizlere ön kayıt yaptığınız ekran aracılığıyla sunulmuş olacak. Buna göre sizler de kayıt işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Kayıt işlemleri için istenen belgeler şu şekildedir;

 Kayıt İçin İstenen Belgeler

 *Adaya gönderilmiş olan ÖSYM sonuç belgesi

 *Adayın mezun olduğu liseden almış olduğu diploma ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi. Başarı belgesi kayıt esnasında kabul edilmeyecektir.

 *Nüfus cüzdanının onaylı örneği

 *İkametgâh kâğıdı

*Askerlik yaşı gelmiş olan öğrenciler bağlı bulundukları askerlik şubesinden "Askerlik ile ilgili bir sıkıntısı " olmadığına dair belge.

 *12 adet 4X6 cm ölçülerinde resim.( Resimlerin son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

 Bu belgeler ile adayların kayıt yapmaya hak kazandıkları üniversiteye bizzat başvurarak belirtilen tarihler arasında kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Üniversite tercihleri sona erdi ve üniversite tercih sonuçları açıklandı. Binlerce lise mezunu öğrenci üniversite öğrenim hayatına ilk adımlarını attı.

ÖSYM Üniversite kayıtlarına dair açıklamalarda bulundu. İşte tüm ayrıntılar haberimiz dedir.


ÖSYS ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHİ

ÖSYM'nen yapılan açıklamaya göre, 2014- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor. Kılavuza göre, üniversite tercihleri 7-17 Temmuz'da alınacak. 2014-2015 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde 1-5 Eylül'de yapılacak.

KILAVUZ DAĞITIMI YAPILMAYACAK

Adaylar, 'ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na ÖSYM'nin internet adresinden erişebilecekler. Tercih işlemleri 7-17 Temmuz'da yapılacak. Tercihlerle ilgili duyuru internet sitesinde yayımlanacak. Adaylar tercihlerini yaparken ÖSYM'nin rehberlik sitesinden yararlanabilecek


KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın ÖSYS Sonuç Belgesi

b) Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz) Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge

c) Nüfus cüzdanının onaylı örneği

d) İkametgâhı ile ilgili beyanı

e) Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge

f) 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)

g) Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler

Yükseköğretim öğrencileri, kılık kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadırlar.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

anadolu üniversitesi Merkezi Açıköğretim programlarını kazanan adayların, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuç listeleri adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine gönderilecektir.

ADAYLARA UYARILAR

Adayların kayıt için bizzat kazandıkları üniversiteye başvurmaları gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Belgeler eksikse kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek. Yükseköğretim kurumları kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek. Üniversitelere kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlar ile merkezi yerleştirme sırasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak.

59 BİN KONTENJAN BOŞ KALDI

ÖSYM, tercihlerin bitmesinin üzerinden 6 gün geçtikten sonra dün akşam saatlerinde üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Üniversitelerde 30 bin 684"ü lisans olmak üzere 59 bin 12 kontenjan boş kaldı. Tercih yapan 1 milyon 239 bin 761 öğrenciden 922 bin 275"i bir programa yerleşti

ÖSYM adaylara bayram öncesi “yerleştirme sürprizi” yaptı. 17 Temmuz"da son bulan tercih işlemlerinin üzerinden 6 gün geçtikten sonra ÖSYM üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Tercih yapan 1 milyon 239 bin 761 adaydan 118 bini açıköğretime olmak üzere 922 bin 275"i bir yükseköğretim programına yerleşti. 317 bin aday ise açıkta kaldı. Üniversitelerde 30 bin 684"ü lisans, 28 bin 328"i de önlisans olmak üzere toplam 59 bin 12 kontenjan boş kaldı. Devlette 639 bin 219 kontenjandan 27 bin 440"ı, vakıf üniversitelerinde 134 bin 73 kontenjandan 21 bin 30"u, KKTC üniversitelerinde de 17 bin 348 kontenjandan 9 bin 423"ü boş kaldı. Üniversitelere yerleşen öğrenci sayısı 118 bin 652"si açıköğretim programları olmak üzere toplam 922 bin 275 oldu.

663 BİN TERCİH YAPMADI

YGS ve LYS"lerde barajı aşarak tercih yapma hakkı kazanan öğrenci sayısı 1 milyon 903 bin 242 iken 663 bin 481 aday bu hakkını kullanmadı. Tercih yapan adayların sayısı 1 milyon 239 bin 761 oldu. Bu adaylardan yarım milyonunu meslek lisesi öğrencileri oluşturuyor. 317 BİN YERLEŞEMEDİ Bu arada tercih yapan adayların 922 bin 275"i yerleşirken 317 bin 486"sı ise herhangi bir programa yerleşemedi. Bir programa yerleşen adayların kayıt işlemleri 1-5 Eylül tarihlerinde yapılacak.

EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ 10 TL OLACAK

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2014-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. (Merkezi Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.) Ek yerleştirme tercih ücreti 10 TL olacak. (stargazete)

İLGİLİ HABERLER

Psikoteknik Belgesi 30 Haziran'dan itibaren zorunlu oluyorPsikoteknik Belgesi 30 Haziran'dan itibaren zorunlu oluyorGenç Memur-Sen: ÖSYM'nin yüksek "başvuru ücreti" eğitimde fırsat eşitliğini zedeliyorGenç Memur-Sen: ÖSYM'nin yüksek "başvuru ücreti" eğitimde fırsat eşitliğini zedeliyorBÜ Rektörü Demir: Üniversitemizi sağlık ve enerji birimleri konusunda ilerletmek istiyoruzBÜ Rektörü Demir: Üniversitemizi sağlık ve enerji birimleri konusunda ilerletmek istiyoruzGölbaşı İlçe Müftülüğü yeni hizmet binası dualarla açıldıGölbaşı İlçe Müftülüğü yeni hizmet binası dualarla açıldıDicle Üniversitesi ile Diyarbakır Eğitim-Bir-Sen arasında "Lisansüstü Eğitim" protokolüDicle Üniversitesi ile Diyarbakır Eğitim-Bir-Sen arasında "Lisansüstü Eğitim" protokolü
SIRADAKİ HABER