HaberlerEğitimÖğretmen Liseleri Kapanacak mı? - Haber Yurdum - Eğitim Haberleri

Öğretmen Liseleri Kapanacak mı? - Haber Yurdum - Eğitim Haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı"nın ortaöğretimin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında öğretmen okullarının da kapatılması gündeme geldi.Peki öğretmen Liseleri kapanacak mı? Öğretmen Liseleri Ne Zaman Kapanacak? Anadolu Öğretmen Liseleri kapatılıyor mu? Öğretmen Liselileri kapanıyor mu ? İşte merak edilen bu soruların cevabı ve detaylar...

Öğretmen Liseleri Kapanacak mı? - Haber Yurdum - Eğitim Haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı"nın (MEB) ortaöğretimin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında geçmişi 165 yıl öncesine dayanan öğretmen okullarının da kapatılması gündeme geldi.

Bakanlık bürokratlarının, son olarak 1989"da Anadolu Öğretmen Lisesi adını alan öğretmen okullarının normal Anadolu liselerine dönüştürülüp, adrese dayalı sistemle öğrenci alabileceği yeni bir sistem üzerinde tartıştığı bildirildi. Sayıları 78"i bulan lise türleri ilk etapta 18"e, daha sonra da 4"e düşürülecek. Bu kapsamda öğretmen liselerinin de kapatılması gündeme geliyor.

Mevcut düzenlemede 263 öğretmen lisesinden mezun olanlara, kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ek puan veriliyor. YÖK"ün yaptığı son katsayı değişikliğinin ardından üniversiteye giriş puanına daha az etki etse de öğretmen lisesi mezunları hâlâ ekstra puan alarak öğretmenlik bölümlerine yerleşiyor. Öğretmen liselerinin kapatılmasıyla öğretmen adaylarına tanınan bu ayrıcalık da son bulmuş olacak.

KAYNAK: Haber Yurdum 

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

İLGİLİ HABERLER

Tasarım beceri atölyeleri için öğretmen kılavuz kitabı yayımlandıTasarım beceri atölyeleri için öğretmen kılavuz kitabı yayımlandıTürkiye'nin güncellenen mesleki eğitim haritasıyla iş gücü piyasası takip edilecekTürkiye'nin güncellenen mesleki eğitim haritasıyla iş gücü piyasası takip edilecekKur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi seçmeli ders tercihleri için son bir haftaKur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi seçmeli ders tercihleri için son bir haftaTopçu birlikleri tarafından hava savunma tatbikatı yapıldıTopçu birlikleri tarafından hava savunma tatbikatı yapıldıKPSS-2020/2 sonuçları açıklandıKPSS-2020/2 sonuçları açıklandı
SIRADAKİ HABER