HaberlerEğitimMillî Eğitim Bakanlığından tasarım ve marka tescili

Millî Eğitim Bakanlığından tasarım ve marka tescili

Millî Eğitim Bakanlığınca, fikrî mülkiyet alanında 2019-2020 eğitim öğretim yılı için konulan "100 tescil" hedefi aşılarak 12 patent, 8 faydalı model, 109 tasarım ve 59 marka için tescil alındı.

Millî Eğitim Bakanlığından tasarım ve marka tescili

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, fikrî mülkiyet konusunun eğitim ile ekonominin birbirini desteklediği önemli ara yüzlerden biri olduğunu ifade etti.

Bakanlığın 2019-2020 eğitim öğretim yılında mesleki eğitimde ana temayı fikrî mülkiyet olarak belirlediğini ve planlamalar yaparak bu alanda 40 AR-GE merkezi kurduğunu anlatan Özer, bu yöndeki yatırımların meyvesini vermeye başladığını ifade etti.

Geçen eğitim öğretim yılı için 100 tescil hedefi koyduklarını hatırlatan Özer, şu bilgileri paylaştı:

Mesleki eğitimde, Kovid-19 salgını sürecinde tasarım ve üretim kapasitesinin artması, bu hedefe kısa sürede ulaşmamızı sağladı. 2019'da 12 patent ve 8 faydalı model, 2020'de ise 109 tasarım ve 59 marka tescili aldık. Böylece toplam 188 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili alarak '100 tescil' hedefimizi yüzde 88 aştık. 76 patent, 93 faydalı model, 92 tasarım ve 229 marka olmak üzere 490 ürünün tescil başvurusunun değerlendirmeleri de devam ediyor.

AR-GE merkezlerinde yeni hedef 250 ürün tescili

Bakanlığın web sitesindeki bilgiye göre mesleki eğitimde kurdukları AR-GE merkezlerinin sürece çok önemli katkı sunmaya devam edeceğinin altını çizen Özer, şunları kaydetti:

"Kurduğumuz tüm AR-GE merkezlerimize, fikrî mülkiyet konusunda hazırlayacakları projeler için 10 milyon liralık başlangıç desteği sağladık. AR-GE merkezleri gerekli çalışmaları yaparak fikrî mülkiyet kapsamında projelerini geliştirdi ve Bakanlığımıza gönderdi. Bu ay, AR-GE merkezlerimizin hazırladıkları projeleri değerlendireceğiz ve gereken desteği sağlayacağız. Bu yıl için yeni hedefimiz 250 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili. Süreci takip ederek ve gerekli destekleri sağlayarak bu hedefimize de ulaşacağımıza inanıyorum. Sürece destek veren Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan'a şükranlarımı sunuyorum. Süreci başarılı şekilde koordine eden ve destek veren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu'na ve çalışma arkadaşlarına, il yöneticilerimize, okul yöneticilerimize, AR-GE merkez yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum."

İLGİLİ HABERLER

Sezer: Din ve dil derslerini siyasi bir seçim olarak görmemeliyizSezer: Din ve dil derslerini siyasi bir seçim olarak görmemeliyizElektronik sınav merkezlerinde kapasite artışına gidiliyorElektronik sınav merkezlerinde kapasite artışına gidiliyorGaziantep’te öğrencilere 20 bin tablet daha dağıtılacakGaziantep’te öğrencilere 20 bin tablet daha dağıtılacakEğitimciler Temel Dini Bilgiler ile birlikte Kürtçe ve Zazaca derslerini seçmeye çağırdıEğitimciler Temel Dini Bilgiler ile birlikte Kürtçe ve Zazaca derslerini seçmeye çağırdıMalatya'daki STK’lardan velilere siyer ve dini bilgiler dersleri çağrısıMalatya'daki STK’lardan velilere siyer ve dini bilgiler dersleri çağrısı
SIRADAKİ HABER