HaberlerEğitimMAÜ’nün turizm ihtisas üniversitesi olma yolunda kararlı ilerleyişi sürüyor

MAÜ’nün turizm ihtisas üniversitesi olma yolunda kararlı ilerleyişi sürüyor

Mardin Artuklu Üniversitesi, turizmin gelişimine katkı sağlayacak olan “Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi” (MAÜTURAM) kurdu.

MAÜ’nün turizm ihtisas üniversitesi olma yolunda kararlı ilerleyişi sürüyor

İnanç ve kültür turizmi ihtisas üniversitesi olma hedefiyle turizm alanındaki projelerine profesyonel ivme kazandıracak olan Mardin Artuklu Üniversitesi, Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulması için verdiği teklif Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca kabul edilerek, 29 Mart 2021 tarihinde yayınlanan Resmî Gazete uyarınca uygun görüldü.

Mardin turizminin sağlıklı gelişimi ve ekonomi içerisinde oynadığı itici güç rolünün sürmesi için bilimsel araştırmalar yapmanın elzem olduğunu ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, şöyle dedi: 

“Turizme veri oluşturan kültürel, tarihsel ve çevresel değerlerin korunmasını ve geliştirilmesini sağlamak, turizme taraf olan kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları arasında eş güdümü sağlamak, turizm bilinci oluşturmak ve geliştirmek yönünde çalışmalar yapmak, Üniversite içinde ve dışında turizmin gelişimi ile ilgili her türlü araştırma ve uygulama çalışmalarını gerçekleştirmek, Türkiye’nin yabancı ülkeler nezdinde etkin tanıtımı için yapılacak çalışmalar içinde amaca uygun konularda yardımcı olmak gibi turizm sektörünü geliştirmeye ve canlandırmaya yönelik faaliyetler noktasında Merkezimiz, önemli bir rol üstlenecektir.”

MAÜ Turizm Fakültesi’nin, Mardin’in sahip olduğu turistik potansiyelini geliştirmek için hayata geçirilen projelerin yanında yeni tasarılarla çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini belirten Turizm Fakültesi Dekanı ve MAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serhat Harman, “Son yıllarda açılan lisans ve lisansüstü bölümlerimiz ile başarılı bir şekilde gelişmeye devam ediyoruz. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk ve tek olan Turizm İşletmeciliği Doktora programını açtık. Üniversitemizde her dönem büyük ilgi gören Turizm Fakültesi’nin lisans programlarının yanı sıra Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İnanç Turizmi Rehberliği, Sağlık Turizmi, Turizm İşlemeciliği, Turizm Rehberliği (Tezsiz) ve Turizm ve Kültürel Miras Yönetimi yüksek lisans programları ile profesyonel turizm sektör temsilcilerini yetiştirmenin gurunu yaşıyoruz. Açılan Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile de bu başarının katlanarak artacağına inanıyorum.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER