HaberlerEğitim​Mardin Artuklu Üniversitesi yeni stratejisini 5T olarak açıkladı

​Mardin Artuklu Üniversitesi yeni stratejisini 5T olarak açıkladı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, üniversitenin yeni dönemdeki vizyonu 5T olarak özetlenen “Tıp, Turizm, Tasarım, Tarım ve Ticaret” alanlarını geliştirme hedefine odaklanacağını söyledi.

​Mardin Artuklu Üniversitesi yeni stratejisini 5T olarak açıkladı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek önümüzdeki süreçte yapacakları çalışmaları ve hedeflerini açıkladı.

Üniversite yerleşkesindeki Senato Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Rektör Özcoşar, Mardin’in öne çıkan çok önemli avantajlarının bulunduğunu söyledi.

Üniversitenin yeni stratejisinin bulunduğunu aktaran Rektör Özcoşar, bu strateji çerçevesinde sosyal bilimler odağının yanında 5T olarak özetlenen “Tıp, Turizm, Tasarım, Tarım ve Ticaret” alanlarını geliştirme hedefiyle yeni bir süreç başladıklarını ifade etti.

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulu bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu ve yakın zamanda kurulması planlanan Tıp Fakültesi ile birlikte sağlık turizmi ve sağlık personeli yetiştirme konularında önemli bir merkez olacağını kaydeden Rektör Özcoşar, şöyle konuştu:

“Geldiğimiz noktada hem basının hem sivil toplum kuruluşlarının hem de üniversitemizin yoğun çabaları sonucunda çok kısa bir süre içerisinde tıp fakültemizin kurulacağına inanıyorum. Çok yakın bir zamanda tıp ve sağlık bilimleri fakültelerimizle üniversitemizin sağlık bilimleri fakültesine dönüşeceğine inanıyorum. Mardin, Suriye ve Irak üzerinden açılabilecek bir sağlık koridoru üzerinden sağlık turizmine sahip çok önemli strateji bir noktada duruyor. Bunu destekleyebilecek bir tıp fakültesi, yakın bir zamanda açılacak diye umuyoruz. Buna yönelik üniversite olarak gerekli çalışmaları yaptık.”

“Turizm, Tasarım, Tarım ve Ticaret” başlıkları altında sunumuna devam eden Özcoşar, “Mardin Artuklu Üniversitesi, ‘İnanç ve Kültür, Turizmi İhtisas Üniversitesi’ olma kapsamında hayata geçirdiği projelerini, turizm alanında yer alan lisan eğitimlerinin yanında Türkiye’de ilk kez bünyesinde açtığı yüksek lisans programları ve turizm alanında bölgedeki ilk ve tek turizm doktora programı ile taçlandırıyor.” diye konuştu.

5T vizyonunun bir diğer ayağı olan “Tarım” konusuna da değinen Rektör Özcoşar, “Mardin Artuklu Üniversitesinin meslek yüksekokullarını sadece sınıflarda dersin görüldüğü, hocaların masa başında çalıştığı birimler olmaktan çıkartıp, hocalarımızın tarlalarda çiftçi ile omuz omuza çalışan yeni bir strateji görmeye başlıyoruz. Hocalarımız ders veren, konuşan insanlar olmaktan çok sahada zeytin toplayan, bu zeytini zeytinyağına dönüştürme gayreti içinde olan ve alıcıya ulaştıran yeni bir dönüşüm geçirecektir. Bir de uzaktan yüksekokul kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

Şehrin ve bölgenin bünyesinde barındırdığı tüm değerleri gün yüzüne çıkararak gelişmesine katkı sunan Mardin Artuklu Üniversitesi, oluşturmuş olduğu 5T vizyonuna ileriki süreçlerde “Teknoloji” vizyonunu da katarak bir Teknokent çalışmasının da gündeme alınacağı bildirildi.

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER