HaberlerEğitimMalatya’da kursu başarıyla tamamlayan 25 çobana sertifika verildi

Malatya’da kursu başarıyla tamamlayan 25 çobana sertifika verildi

Sürü yönetimi kurslarında başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verilirken, kursta başarı gösteren ilk 3 kursiyere ise plaket takdim edildi.

Malatya’da kursu başarıyla tamamlayan 25 çobana sertifika verildi

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği binasında düzenlenen sertifika törenine, AK Parti Malatya Millet vekili Öznur Çalık, Birlik Başkanı İhsan Akın ve kursiyerler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, sürü yönetimi (çobanlık kursu) sertifika töreninin 7’ncisini düzenlediklerini kaydederek “Teknik personelimiz, üreticilerimize, yetiştiricilerimize ve çiftçilerimize sağlık, parazitlerle mücadele yemleme, hastalık ve kırkım gibi konularda 104 saatlik eğitim veriyor. Bu eğitimin ardından sertifikalarını alan arkadaşlarımız bu sertifikalarını kullanabiliyorlar.” dedi.

“Çobanlık yapmaya ben de varım diyen tüm kardeşlerimi gönülden kutluyorum”

AK Parti Malatya Millet vekili Öznur Çalık ise “Çobanlığın nasıl yapılacağını, hayvanların nasıl otlatılacağını, nerelerde gezdirileceğini bu işi yapmak isteyen kardeşlerimize kurslarla öğreterek sahaya çıkıyoruz. Tarım Bakanlığımızın başlatmış olduğu bu proje birçok ilde de kabul görmüş ve Malatya’da da İhsan Akın başkanım bu projeyi sahiplenmiş ve kursların verilmesine vesile olmuş. 104 saat kursu tamamlayıp sürü yöneticisi olan yani çobanlık yapmaya ben de varım diyen tüm kardeşlerimi gönülden kutluyorum.” dedi.

“Çobanlık mesleği kolay değil ama bir o kadar da keyiflidir”

Çobanlık mesleğinin kolay olmadığını ama bir o kadar da keyifli olduğunu kaydeden Milletvekili Çalık, “Bu kadar teknolojinin geliştiği ve insanların teknoloji ile yalnızlığa mahkûm edildiği bir dünyada; doğayla, çiçekle, o doğa harikası ve Allah’ın (Celle Celaluhu) bizlere emaneti olan canlılarımızla bir arada olmak insana inanılmaz bir yaşam enerjisi verir. Sürü yöneticilerimizin oradaki yaşantıları inanılmaz güzelliklerle dolu bu vesileyle bugünkü kurs programı sertifika töreninde doğayla buluşan kardeşlerime başarılar diliyorum.” diye belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığının bu konuda ciddi desteklerinin olduğunu anımsatan Çalık, kursu bitirip sertifika alan kursiyerlerin sigortalarını göstermek kaydıyla bakanlık tarafından kendilerine yıllık 5 bin TL destek verildiğini ve TKDK’da da puanlarının arttığını söyledi.

Konuşmalarının ardından kursta birinci gelen Çiğden Çintosun, 2’inci gelen İbrahim Toksöz ile üçüncü gelen Mahir Eren’e plaket ile sertifika, diğer kursiyerlere ise sertifika verildi.

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER